Zámek Kratochvíle

Autor: KU <kuncl(at)rras.cz>, Téma: Tipy na výlety, Vydáno dne: 02. 04. 2009

kratochvileNedaleko města Netolic v bažinaté krajině mezi rybníky Netolické pánve stojí oblíbený renesanční zámek Kratochvíle, jehož název přímo signalizuje kratochvíli, což je zastaralý výraz pro „příjemné ukrácení času a zábavu“.Tak proč příjemně neukrátit čas právě návštěvou zámku Kratochvíle?


Původně zde stával středověký dvůr Leptáč, který v roce 1959 věnoval Vilém z Rožmberka regentovi svých panství a staviteli jihočeských rybníků Jakubu Krčínovi z Jelčan. Ten si v sousedství dvora vystavěl velkou tvrz s rozsáhlou loveckou oborou. Ta se zalíbila i jeho pánovi Vilémovi, a tak ji s Krčínem směnil za panství Sedlčany. Roku 1583 pověřil Vilém z Rožmberka vlašského stavitele Baldassara Maggiho z Arogna, aby mu postavil po vzoru italských vil nový lovecký zámek. Obtížné terénní podmínky, které byly dány především bažinatým podkladem, si vyžádaly zpevňování základů olšovými piloty, které za nepřítomnosti vzduchu v bahně zkameněly a staly se důležitým statickým prvkem celé stavby. Stavba celého areálu byla dokončena v obdivuhodně krátké době šesti let (1583 - 1589), včetně rozsáhlé malířské a štukové výzdoby vycházející z loveckých motivů a výjevů z římských dějin, kterou byli pověřeni malíř Georg Widman a italský štukatér Antonio Melana.

Kratochvíle zahajuje turistickou sezónu již v sobotu 4. dubna 2009, kdy se zámek otevírá pro veřejnost vždy o víkendech. O sobotách a nedělích tu bude otevřeno vždy od 9:00 do 16:00 s tím, že poslední prohlídka začíná v 15:15, od května je pak zámek otevřen denně mimo pondělí.
V minulém roce skončila dlouholetá prezentace nejvýznamnějších děl českého animovaného filmu, která byla v interiérech zámku instalována více než 25 let. Za tu dobu si získala velikou popularitu u generací především dětských návštěvníků. Od června 2008 byla zpřístupněna nová prohlídková trasa, byl zrekonstruován Zlatý sál, který představuje vrchol renesančního štukatérského umění. V interiérech prvního patra uvidí návštěvnicí předpokoj, pracovnu a ložnici Petra Voka, mimo jiné se skříní sloužící k vylévání nočníků. A na co se můžete těšit v nové turistické sezóně? Byla zrestaurována malířská výzdoba v "Dvořanské světnici", právě probíhají intenzivní práce kladení dlažeb ve Velkém horním sále a dokončují se práce na instalaci dřevěné podlahy v pokoji Jana Zrinského ze Serynu, synovce posledních Rožmberků, který na Kratochvíli také jezdíval a trávil zde volné chvíle.

Přijeďte se podívat!