Nová výstava Sklo v krajce v klatovském Pavilonu skla

Autor: MK <kytlicova(at)rras.cz>, Téma: AKTUALITY, Vydáno dne: 25. 09. 2017

sklo v krajceOd úterý 26. září 2017 do 12. listopadu 2017 bude v Pavilonu skla výstava Sklo v krajce.

Příběh této výstavy se začal psát již v červenci 2016, kdy se členky Krajkářského klubu Klatovy rozhodly, že se nechají inspirovat šumavskými skly ze sbírek Pavilonu skla a vytvoří na toto téma krajky.

V průběhu dalších měsíců pak své práce rozvíjely a dokončovaly, až nastal ten poslední moment, kdy je připravily pro letošní podzimní výstavu. A výsledky jejich trpělivé práce jsou okouzlující. Do jemného přediva krajky nitku po nitce zakomponovaly tvary a dekory zejména secesního skla. Spojení skla a krajky dalo náhle zcela jiný výtvarný prožitek, který umocňuje krásu skla i krásu krajky.

Návštěvníci pavilonu se mohou potěšit pohledem na krajky vytvořené do podoby obrazů i na krajky, které doplňují trojrozměrné skleněné předměty. A také mohou přímo na místě srovnat inspiraci a její proměnu v krajce. Výstava je tak příjemným a milým pohlazením na duši do chladných podzimních dnů.

Vernisáž výstavy se bude konat v úterý 26. 9. v Pavilonu skla od 16 hodin. Výstavu slavnostně zahájí Ing. Martin Kříž, místostarosta Klatov a hudební doprovod připraví Jakub Koura. Vernisáž bude spojena s neformální tiskovou konferencí, na které je možné si popovídat s autorkami krajek o jejich práci a dalších plánech.

K výstavě je připravený i doprovodný program na sobotu a neděli 7. a 8. 10. 2017 pod názvem Víkend s krajkou. V tyto dny se budou moci návštěvníci pavilonu seznámit s prací krajkářek a také si sami vyzkoušet, jak snadné (či nesnadné) je takovou krásu vytvořit.

Více informací o aktuálním dění v Pavilonu skla v Klatovech naleznete na www.pask-klatovy.cz

PhDr. Jitka Lněničková

kurátorka Pavilonu skla