Zveme Vás do Chanovic

Autor: MK <kytlicova(at)rras.cz>, Téma: , Vydáno dne: 23. 06. 2020

chanovice zámek

Nechte se od nás pozvat do obce Chanovice, kde můžete navštívit zámecký areál, skanzen či rozhlednu, nebo se vypravit na některou z naučných stezek.

Obec Chanovice se nachází uprostřed trojúhelníku tvořeného městy Nepomuk, Blatná a Horažďovice na jihovýchodním okraji Plzeňského kraje.

skanzen chanoviceCelý zámecký areál Chanovice je kulturní památkou ČR a je oceňován pro zachovalost a celistvost tradiční české vesnice, čítající původně zámek, hospodářský dvůr, park, kostel, faru, sýpku, kampeličku, obecnou školu, poštu, obecní úřad, hájenku, pivovar a desítky původních domků. Vše je zasazeno do krásné kopcovité krajiny se smíšenými lesy, rybníky, polními cestami a kamenitými pahorky.Můžete se také kochat výhledy na Šumavu přes údolí zlatonosné Otavy.

chanovice rozhledna Zámecký areál i rozhledna jsou v létě otevřeny denně od 10 do 16 hodin. Skanzen od úterý do neděle v časech 10 - 12 a 13 - 17 hodin.

Stálé výstavy:

- Expozice lidových řemesel Pošumaví ve zrekonstruovaných sklepeních zámku je věnovaná tradičním řemeslům a životu venkova v 18. a 19. století. Tisíce kusů chanovice lidová remeslařemeslného a zemědělského náčiní, předměty běžné denní potřeby.

- Galerie Nositelů tradice lidových řemesel významných řemeslníků z celé ČR oceněných Ministerstvem kultury ČR od roku 2001. Titul zatím obdrželo jen třicet sedm lidí. Tradice, záchrana lidových řemesel, české materiály, původní technologie.

Letní výstavy:

- "Michalec – Heiser: NEJEN AKTY" výstava dvou architektů výtvarníků v zámeckém areálu, vernisáž v pátek 26. 6. 2020 od 17.30 hodin, výstava potrvá do 11. 8. 2020.

- „Grafici ze Zámečku na Zámku“, letní výstava SUPŠ Zámeček v Plzni, vernisáž 4. 7. 2020 od 9.45 hodin v zámeckém areálu, výstava potrvá do 21. 8. 2020.

Dále vás zveme do Chanovic na letní akce:

11. července – sobota, „ Švejk band“, od 18.oo hodin, koncert plzeňské kapely, písničky z hospůdek, „hašlerky“ a lidové písně, zámecký areál (Panoráma, Obec Chanovice)

15. července – středa, „Má vlast cestami proměn“, putovní venkovní výstava o příbězích na zlepšování míst a života v naší republice, zámecký areál, výstava do 5. 8. 2020 (Asociace Entente Florale, Obec Chanovice) chanovice akce

25. července – sobota, „Memoriál L. Duchoně“, od 13.oo hodin, cvičiště v Defurových Lažanech, hasičská soutěž, následně veselice s hudbou (SDH Defurovy Lažany) a s trakařem po dřevěné lávce (SDH Chanovice)

1. srpna – sobota, „Prof. Štěpán Rak a kytara“, od 18.oo hodin, koncert, zámek (Panoráma, Obec Chanovice)

15. srpna – sobota, „Brasstet“ od 18.oo hodin, koncert populárních melodií v podání žesťového seskupení mladých českých hudebníků včetně chanovického rodáka Petra Sudy, zámek (Panoráma, Obec Chanovice)

15. srpna – sobota, „Sestry Linda Kotrbová a Veronika Sholze Mojžíšová KAMENY ZE.MĚ “ od 19.3o hodin, zahájení výstavy výtvarnic, zámecký areál, výstava bude do 27. 9. 2020 (Obec Chanovice)

21. a 22. srpna – „Domů cestou vítězství, 75. výročí od Osvobození 1945“, historické vojenské kluby, výstava, přednáška, odhalení pamětní desky, zámecký areál (Vojenské kluby a Obec Chanovice)

21. až 23. srpna – pá. až ne., „Letní tvořivý víkend s Mgr. Ivanou Sieberovou“, přihlášky u Mgr. B. Legátové tel. 371 120 715 (Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech, VS REGIO, Panoráma, ZŠ a MŠ Chanovice)

20. září – neděle, „Chanovická pouť“, tradiční církevní a společenská akce, taneční zábava, sportovní utkání, výstavy a další (Obec Chanovice, místní instituce a spolky)

Naučné stezky v Chanovicích a okolí:

- Naučná stezka "Příroda a lesy Pošumaví v Chanovicích" - délka 2,2 km

- Naučná stezka územím Hradišťského potoka - délka 25 km

- Naučná stezka "Okolím viklanu" - délka 6 km