Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Češi a Němci o víkendu zahájí letní sezónu na Mouřenci a oslaví čtvrtstoletí společné práce při záchraně tohoto šumavského kostela

Vydáno dne 27. 05. 2016 (2298 přečtení)

mouřenecTradiční česko-německou mší začne v sobotu další letní sezona v kostele sv. Mořice na Mouřenci u šumavského Annína.

Lidé z obou stran hranice si zároveň připomenou 25 od založení německého spolku, který nechal v 90. letech zdevastovaný kostel opravit.

Slavnost začíná v sobotu 28. května ve 14 hodin. Bohoslužbu bude celebrovat místní farář Tomas van Zavrel. „Mám obrovskou radost, že se na Mouřenci potkávají Češi a Němci a neřeší křivdy z minulosti, ale myslí na společnou přítomnost a budoucnost a vymýšlejí společné projekty a jde jim o zvelebení tohoto krásného šumavského kostelíku. Je to místo smíření, místo klidu, místo promodlené,“ říká mouřenecký farář.

Zazní známá mše Waldermesse v podání německého hudebního uskupení Lamer Winkel Sänger. „V roce 1991 se skupina vysídlených německých rodáků domluvila, že za komunistického režimu zdevastovaný Mouřenec opraví. Začali sbírat peníze a pustili se do práce. Ve spolupráci s Čechy a českými úřady během dvou let kostel zachránili a patří jim za to velké poděkování. Při sobotní bohoslužbě si chceme připomenout dobu, kdy se bohoslužby sloužily ještě na hřbitově, protože kostel byl zničený. Především si ale připomeneme, že je za námi 25 let společného díla Čechů a Němců a že dnes jsme opět dobrými přáteli a sousedy,“ říká předseda podpůrného spolku Förderkreis zur Erhaltung von St. Maurenzen Hans Hermann Kaiser.

Při bohoslužbě se do kostela na Mouřenci vrátí srdce z původního zvonu z roku 1858. „Desítky let ho měl jeden z občanů Sušicka na své zahradě. Teď se rozhodl, že ho vrátí tam, kam patří. Předloni jsme na internetu vydražili kus ukradeného mouřeneckého oltáře, loni nám jeden pán přivezl zpět po 47 letech lebku z mouřenecké kostnice. Moc si toho vážíme a jsme rádi, že získáme další dílek do mozaiky mouřenecké historie,“ dodává Lukáš Milota z inciativy Přátelé Mouřence, která připravuje i na letošní léto bohatý duchovní, kulturní a vzdělávací program. „Stručně tento program při mši představíme. Bude to řada koncertů různých hudebních žánrů, adorace, ale také přednáška o freskách, setkání se staviteli šumavských kaplí, dětský den nebo odpoledne s židovskou tematikou,“ dodává Milota.

Po bohoslužbě budou následovat křtiny. „Jsme šťastní, že po synovi Petrovi můžeme na Mouřenci pokřtít i naši dceru Terezku. Na Annínsku jsem trávil u babičky a dědečka všechny prázdniny a tento region je proto pro mne srdeční záležitostí,“ vysvětluje otec křtěné holčičky Petr Kaltenbrunner.

Přímo u hřbitova bude během slavnosti také stánek s občerstvením. Před mší a po ní bude možné si také prohlédnout kostel, kostnici i malé muzeum Paměť Mouřence v sakristii a oratoři. Výtěžek z dobrovolných příspěvků půjde na plánovanou opravu vzácných fresek ze 14. století.

Bc. Lukáš Milota


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

26.10.2019: Czernínské parfórsní hony plné hudby a vzpomínání / Chudenice - Starý zámek a Muzeum J. Dobrovského
Vrátíme se v čase na czernínské panství Jemčina v době jeho největší slávy, tedy v 18. století. To byl jeho majitelem Jan Rudolf hrabě Czernín z Chudenic se svojí manželkou. A právě imaginární hraběnka Czerninová bude vzpomínat na krásné období, kdy se na Jemčině pořádaly parforsní hony, o jejichž proslulosti se mluví dodnes. Hlavním skladatelem, který pro hraběte Jana Rudofa Czernina skládal lovecké skladby, které doprovázely ony slavné hony, byl Leopold Koželuh, současník W. A. Mozarta, který skládal opravdu skvostně. A právě jeho skladby v Chudenicích doprovodí hraběnčiny vzpomínky. Od 14 hodin. www.zamekchudenice.cz

19.10.2019: Hubertova jízda / Bohumilice, zámek Skalice
www.zamekskalice.cz

08.10.2019: Přednáška - Mayerling 1889. Smrt korunního prince arcivévody Rudolfa / Prachatice, muzeum
Přednáší historik PhDr. František Kubů, od 17 hodin. www.prachatickemuzeum.cz

05.10.2019: Koncert Lucie Bílé v doprovodu Petra Maláska a pěveckého sboru Andílci / Stachy,Kostel Navštívení Pa
Od 18.30 hodin. www.stachy.net

03.10.2019: Zmizelá Šumava / Alžbětín, hraniční nádraží
filmový večer s Emilem Kintzlem a Janem Fišerem. www.sumava.net/itcruda

01.10.2019: Den seniorů / Horažďovice, KD
Naďa Urbánková, Otavanka. www.horazdovice.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Sudslavická naučná stezka - 1
Sudslavická naučná stezka
zobrazení: 6479
známka: 0

Modrava a okolí - 13

zobrazení: 6514
známka: 2.00

lesní cesta zpět do Javorné
lesní cesta zpět do Javorné
zobrazení: 2616
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě