Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* CHODSKÉ SLAVNOSTI – VAVŘINECKÁ POUŤ

Vydáno dne 14. 07. 2006 (2561 přečtení)

O víkendu od 11. do 13. srpna budou v Domažlicích probíhat Chodské slavnosti, které mají již dlouholetou tradici a pořádají se od roku 1955.Domažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, kde se dodnes udržují tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů.
Chodské slavnosti jsou jedním z nejstarších folkloristických festivalů v České republice a pořádají se již od roku 1955.
V tomtéž roce se pořádal první ročník Chodských slavností. Prvních pět ročníků měla akce charakter přehlídky folklórních souborů z české etnografické oblasti. Celé slavnosti probíhaly v politickém duchu rodícího se socialismu. Podle dobového letáku bylo jejich úkolem „ukázat tisícovým masám návštěvníkům Chodska tento kraj v nové podobě – po deseti letech života v lidově demokratické republice“. V roce 1957 se trvalou součástí programu stalo vystoupení dětských souborů. V roce 1958 se Chodských slavností poprvé účastnil i zahraniční soubor, byl to lužickosrbský soubor z východoněmecké Chotěbuzi. Počátkem 90. let se do oficiálního programu slavností vrátila tradiční svatovavřinecká pouť. V porevolučním období zájem veřejnosti o folklór značně poklesl. To se podepsalo i na návštěvnosti a organizaci Chodských slavností, protože program v roce 1991 obsahoval pouhé dva pořady. Situace se zlepšila v polovině 90. let. Od roku 1996 se program rozšířil do tří dnů. Přibyly nové pořady (Dostaveníčko s vypravěči, Národní přehlídka dudáků, Přespolní dudácké muziky…) i nová pódia (v zahradě Chodského hradu, v Baldovské ulici…). V posledních letech je kladen stále větší důraz na folkloristické pořady. Chodské písničky, tance, lidová vyprávění i ukázky lidové tvořivosti lákají do Domažlic stále více návštěvníků.
V současné době se festival koná vždy první víkend po 10. srpnu a již tradičně je spojován s domažlickou Vavřineckou poutí. Stěžejní část programu je věnována zejména místním národopisným hudebním a tanečním souborům. Svůj prostor zde každoročně dostanou i soubory z jiných částí republiky a ze zahraničí. Hlavní program se odehrává na několika scénách a skládá se z více než 20 různých režijně zpracovaných pořadů. Zajímavým zpestřením je velký staročeský jarmark v historickém centru města.
Letošní Chodské slavnosti se budou konat v termínu od 11. do 13. srpna a je připraven bohatý program. Lidé, kteří navštíví Chodské slavnosti mohou vidět řadu vystoupení jak folklórních souborů, tak koncerty dechovky i moderních skupin. Budou se pořádat i filmová představení a vyprávění o historii Chodska. Na slavnostech se představí i soubory ze zahraničí – z Chorvatska, Lotyšska a Švédska. Slavnostní zahájení festivalu bude od 18 hodin v Domažlicích na náměstí před radnicí.
Staročeský jarmark bude probíhat během celého víkendu. Na náměstí i v okolních ulicích budou stánky s tradičními chodskými výrobky jako je chodská keramika, koláče, vyšívané dečky apod. Prostranství před Chodským hradem bude patřit jarmareční scéně, kde se představí skupiny historického šermu, historické hudby a kejklíři.

 
Kontakt:
Městské kulturní středisko Domažlice, Mgr. Kamil Jindřich, nám. Míru 51, 344 01 Domažlice
Tel.: +420 379 722 631-2, +420 602 105 592
E-mail: kamil.jindrich@mks.mesto-domazlice.cz
www.chodskeslavnosti.cz

Článek zpracovala:
Regionální rozvojová agentura Šumava, o.p.s., 384 73 Stachy 206, www.rras.cz


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Edita Kůsová | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

11.09.2020: Americký sen – cestování za mé vlastní hranice / Vimperk, Kavárna Ve Skále
cestování s handicapem aneb nic není nemožné, od 19 hodin, vstupné 80 Kč. www.meks-vimperk.comjméno:
heslo:

Nová registrace


Srní a okolí - 4
Srní a okolí
zobrazení: 8090
známka: 1.50

Výlet údoím Ostružné
Výlet údoím Ostružné
zobrazení: 3136
známka: 0

Les cestou na Plechý
Les cestou na Plechý
zobrazení: 7412
známka: 2.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě