Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* CHODSKÉ SLAVNOSTI – VAVŘINECKÁ POUŤ

Vydáno dne 14. 07. 2006 (2345 přečtení)

O víkendu od 11. do 13. srpna budou v Domažlicích probíhat Chodské slavnosti, které mají již dlouholetou tradici a pořádají se od roku 1955.Domažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, kde se dodnes udržují tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů.
Chodské slavnosti jsou jedním z nejstarších folkloristických festivalů v České republice a pořádají se již od roku 1955.
V tomtéž roce se pořádal první ročník Chodských slavností. Prvních pět ročníků měla akce charakter přehlídky folklórních souborů z české etnografické oblasti. Celé slavnosti probíhaly v politickém duchu rodícího se socialismu. Podle dobového letáku bylo jejich úkolem „ukázat tisícovým masám návštěvníkům Chodska tento kraj v nové podobě – po deseti letech života v lidově demokratické republice“. V roce 1957 se trvalou součástí programu stalo vystoupení dětských souborů. V roce 1958 se Chodských slavností poprvé účastnil i zahraniční soubor, byl to lužickosrbský soubor z východoněmecké Chotěbuzi. Počátkem 90. let se do oficiálního programu slavností vrátila tradiční svatovavřinecká pouť. V porevolučním období zájem veřejnosti o folklór značně poklesl. To se podepsalo i na návštěvnosti a organizaci Chodských slavností, protože program v roce 1991 obsahoval pouhé dva pořady. Situace se zlepšila v polovině 90. let. Od roku 1996 se program rozšířil do tří dnů. Přibyly nové pořady (Dostaveníčko s vypravěči, Národní přehlídka dudáků, Přespolní dudácké muziky…) i nová pódia (v zahradě Chodského hradu, v Baldovské ulici…). V posledních letech je kladen stále větší důraz na folkloristické pořady. Chodské písničky, tance, lidová vyprávění i ukázky lidové tvořivosti lákají do Domažlic stále více návštěvníků.
V současné době se festival koná vždy první víkend po 10. srpnu a již tradičně je spojován s domažlickou Vavřineckou poutí. Stěžejní část programu je věnována zejména místním národopisným hudebním a tanečním souborům. Svůj prostor zde každoročně dostanou i soubory z jiných částí republiky a ze zahraničí. Hlavní program se odehrává na několika scénách a skládá se z více než 20 různých režijně zpracovaných pořadů. Zajímavým zpestřením je velký staročeský jarmark v historickém centru města.
Letošní Chodské slavnosti se budou konat v termínu od 11. do 13. srpna a je připraven bohatý program. Lidé, kteří navštíví Chodské slavnosti mohou vidět řadu vystoupení jak folklórních souborů, tak koncerty dechovky i moderních skupin. Budou se pořádat i filmová představení a vyprávění o historii Chodska. Na slavnostech se představí i soubory ze zahraničí – z Chorvatska, Lotyšska a Švédska. Slavnostní zahájení festivalu bude od 18 hodin v Domažlicích na náměstí před radnicí.
Staročeský jarmark bude probíhat během celého víkendu. Na náměstí i v okolních ulicích budou stánky s tradičními chodskými výrobky jako je chodská keramika, koláče, vyšívané dečky apod. Prostranství před Chodským hradem bude patřit jarmareční scéně, kde se představí skupiny historického šermu, historické hudby a kejklíři.

 
Kontakt:
Městské kulturní středisko Domažlice, Mgr. Kamil Jindřich, nám. Míru 51, 344 01 Domažlice
Tel.: +420 379 722 631-2, +420 602 105 592
E-mail: kamil.jindrich@mks.mesto-domazlice.cz
www.chodskeslavnosti.cz

Článek zpracovala:
Regionální rozvojová agentura Šumava, o.p.s., 384 73 Stachy 206, www.rras.cz


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Edita Kůsová | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

28.02.2020: Ruční výroba skleněných korálků / Kašperské Hory, IS a SEV NP
Co to byly páteříky a jak se vyrábějí vinuté perly? Přijďte se seznámit s výrobkem Šumava – originální produkt, poslechnout si mnoho zajímavého o historii sklářství na Šumavě a podívat se na celý postup výroby skleněného korálku. Sami se pak můžete pokusit o výrobu svého zářivého pokladu, od 13 do 17 hodin. www.npsumava.cz

23.02.2020: Komentovaná prohlídka / Horažďovice, Přírodovědná stanice
www.ddm-hd.cz

22.02.2020: Masopustní průvod / Chanovice
od 12 hodin. www.chanovice.cz

22.02.2020: Masopust / Volary
od 13 hodin vychází průvod masek od radnice a obchází celé město dům od domu, masopust je zakončen ve společenském sále radnice, kde se od 19 hodin uskuteční masopustní veselice s pochováním basy. www.mestovolary.cz

14.02.2020: Emil Kintzl a jeho povídání o Šumavě / Dlouhá Ves, kino
přijďte si popovídat a něco se dozvědět o starých časech na Šumavě; pořádá spolek Živá obec Dlouhá Ves; od 18 hodin, vstupné 50 Kč

05.02.2020: Pohledy do krajiny – nejkrásnější treky Kanady / Kašperské Hory, IS a SEV NP Šumava
kanadské Rockies (Skalnaté hory) jsou snem snad všech cestovatelů. Great Divi-deTrail je 1200 km dlouhá cesta skrz ně, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Brody! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Nevážné povídání s Martinem Úblem o tom, jak se neztratit v divočině, jak naplánovat cestu po Kanadě a proč netrhat medvědům borůvky; od 18 hodin. www.npsumava.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Plechý 1378
Plechý 1378 m.n.m. nejvyšší vrchol české části Šumavy
zobrazení: 7208
známka: 1.33

kostel P. Marie Bolestné
hřbitovní kostel P. Marie Bolestné v v barvách podzimu
zobrazení: 8819
známka: 1.33

Srub na Svinné
Srub na Svinné
zobrazení: 2630
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě