Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Dobrovolníci znovu pomohou se sázením stromů

Vydáno dne 18. 09. 2012 (3316 přečtení)

sázení stromků v NP Šumava

Pomáháme Šumavě- tradiční akce, při které budou dobrovolníci pod dohledem zkušených lesníků sázet stromky přímo v lese, se uskuteční v sobotu 22. září na Modravě.

Ti, kdo to myslí s pomocí Šumavě opravdu vážně, nechť si v kalendáři zaškrtnou 22. září zelenou barvou. Na tento den naplánovala Správa Národního parku Šumava další ročník populární akce pro veřejnost – Pomáháme Šumavě, kdy dobrovolníci zasází v šumavských lesích stovky sazenic.

Sázení pro veřejnost se letos koná již po třetí. Pokaždé ji pronásledovala nepřízeň počasí. Během loňského říjnového sázení napadl první sníh, i tak přijela zhruba stovka lidí.

Při druhém ročníku, který se konal 30. června, bylo pro změnu úmorné vedro, přesto se podařilo dobrovolníkům vysadit téměř 500 stromků. „Doufáme, že tentokrát se počasí vydaří a na Šumavu přijede ještě více lidí,“ uvádí Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy parku, který má na starosti vnější vztahy.

Akce Pomáháme Šumavě je pro tentokrát naplánovaná pouze na Modravu. Sraz je v 9 hodin na místním parkovišti, odtud zájemci o sázení pojedou směrem Na Ztracený. O dopravu přímo na místo sázení se postará Správa Národního parku Šumava. Zájemci se mohou hlásit na adresu: pomahamesumave@npsumava.cz, popřípadě na telefon: 388 450 213.

„Žádáme všechny zájemce, aby se na akci registrovali s dostatečným předstihem. Je důležité vědět, kolik je třeba připravit sazenic a nářadí,“ uvádí Pavel Pechoušek, mluvčí Správy parku. Určitě ale nebude chyba, když si někdo přiveze svojí motyku.

Vedení Správy Národního parku Šumava nechalo během letošního roku zatím zasázet asi 200 tisíc sazenic. Navíc je v plánu ještě zhruba čtvrt milionu zejména jedlí, buků či javorů.

Právě buk a jedle hrají klíčovou úlohu při postupné změně druhové skladby lesů Národním parku Šumava. V letošním roce se proto na celkových počtech sazenic podílí buk zhruba z 31 procent a jedle z 35 procent. Do šumavských lesů se letos také bude sázet javor, klen, jeřáb, borovice, jilm nebo olše.

„V šumavských lesích pořád chybí potřebné dřeviny, jako je jedle a buk, které patří do původní skladby šumavských lesů a podporují jejich stabilitu. Potrvá ještě celá desetiletí, než navrátíme Šumavě to, co jí naši předkové vzali. Potřebné dřeviny samozřejmě sázíme na ta stanoviště, která jim přirozeně odpovídají,“ vysvětluje Jan Kozel, náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava pro lesní ekosystémy.

Složení lesů v Národním parku Šumava:

Přirozené zastoupení dřevin: smrk 51%, jedle 13%, buk 21%, klen 2%.

Současné zastoupení dřevin: smrk 84%, jedle 0,92%, buk 6%, klen 0,2%.

Na akci budou zajišťovat bezpečnost i pracovníci Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava. „V případě, že by se někdo zranil, naši lidé okamžitě poskytnou první pomoc,“ ujišťuje Petr Šrail, vedoucí Informační a strážní služby NP a CHKO Šumava. Na Ztraceném bude i lesník, který bude všem přítomným k dispozici odbornou radou. Zároveň bude všechny příchozí evidovat a také jim organizovat práci. Každému dobrovolníkovi, který přispěje ke zdaru akce „Pomáháme Šumavě“, vystaví Správa Národního parku Šumava jako výraz díku pamětní list, který dostane na místě.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

28.02.2020: Ruční výroba skleněných korálků / Kašperské Hory, IS a SEV NP
Co to byly páteříky a jak se vyrábějí vinuté perly? Přijďte se seznámit s výrobkem Šumava – originální produkt, poslechnout si mnoho zajímavého o historii sklářství na Šumavě a podívat se na celý postup výroby skleněného korálku. Sami se pak můžete pokusit o výrobu svého zářivého pokladu, od 13 do 17 hodin. www.npsumava.cz

23.02.2020: Komentovaná prohlídka / Horažďovice, Přírodovědná stanice
www.ddm-hd.cz

22.02.2020: Masopustní průvod / Chanovice
od 12 hodin. www.chanovice.cz

22.02.2020: Masopust / Volary
od 13 hodin vychází průvod masek od radnice a obchází celé město dům od domu, masopust je zakončen ve společenském sále radnice, kde se od 19 hodin uskuteční masopustní veselice s pochováním basy. www.mestovolary.cz

14.02.2020: Emil Kintzl a jeho povídání o Šumavě / Dlouhá Ves, kino
přijďte si popovídat a něco se dozvědět o starých časech na Šumavě; pořádá spolek Živá obec Dlouhá Ves; od 18 hodin, vstupné 50 Kč

05.02.2020: Pohledy do krajiny – nejkrásnější treky Kanady / Kašperské Hory, IS a SEV NP Šumava
kanadské Rockies (Skalnaté hory) jsou snem snad všech cestovatelů. Great Divi-deTrail je 1200 km dlouhá cesta skrz ně, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Brody! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Nevážné povídání s Martinem Úblem o tom, jak se neztratit v divočině, jak naplánovat cestu po Kanadě a proč netrhat medvědům borůvky; od 18 hodin. www.npsumava.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Srní a okolí - 7
Srní a okolí
zobrazení: 7658
známka: 3.00

Sudslavická naučná stezka - 1
Sudslavická naučná stezka
zobrazení: 6965
známka: 2.00

Srní a okolí - 9
Srní a okolí
zobrazení: 7507
známka: 2.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě