Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Dva milovníci Šumavy vystavují své fotografie na Březníku a Svinných Ladech

Vydáno dne 23. 07. 2012 (2812 přečtení)

Ráno u Chlumu Soumarské rašeliniště

Na informačních střediscích Správy Národního parku Šumava na Březníku a Svinných Ladech jsou k vidění dvě výstavy fotografií Šumavské přírody. Autorem první z nich je Karel Martínek, druhou vytvořil Jiří Plachý.

Dvě zajímavé výstavy fotografií jsou k vidění na informačních střediscích Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. První s názvem „Šumavské slatě Bohumíru Prokůpkovi“ jejímž autorem je Karel Martínek je momentálně ozdobou informačního střediska na Březníku. Tu druhou, která se jmenuje Šumava a jejím autorem je Jiří Plachý, je možné shlédnout na Informačním středisku ve Svinných Ladech.

Karel Martínek, autor výstavy na Březníku, je absolventem hudební fakulty Akademie múzických umění a živí se jako učitel hry na klavír na základní umělecké škole. Jeho velkou zálibou je fotografování a již řadu let se zaměřuje na šumavské slatě a rašeliniště. Ta se také stala hlavním motivem výstavy na Březníku.

„Přitahují mě místa pustá, divoká, bez prošlapaných cest a vyježděných kolejí, daleko od posledního lidského stavení,“ uvádí Martínek. Pomocí tradičního měchového fotoaparátu zachycuje původní zákoutí pralesů a luhů ve všech ročních obdobích. „Na svých potulkách do lůna šumavské přírody nespěchám, chodím sám. Nevadí mi, když se v létě bořím v blátě a otravují mě komáři, nebo když v zimě mrznu pod plachetkou,“ popisuje. Jeho pečlivost a trpělivost přináší fotografie, které potěší oko nejjemnějšími detaily, polotóny a věrnými barvami tak, jako je kdysi v devatenáctém století zachytili malíři krajináři. Klíčovým okamžikem pro Karla Martínka bylo setkání s fotografem Bohumírem Prokůpkem, se kterým ho pojilo vřelé přátelství, a jemuž je tato výstava věnována. Výstava fotografií na Březníku trvá do 28. září. Během letních prázdnin je zde otevřeno každý den od 10 do 17 hodin. V září od 10 do 16 hodin.

Autor výstavy ve Svinných Ladech - Jiří Plachý fotografuje od přelomu 60. a 70. let. Nejprve se věnoval hlavně portrétní fotografii, od začátku 70. let systematicky fotografuje jihočeskou krajinu a fotografie řadí do volných cyklů. Některé z nich sestavuje formou knižních maket, jako jsou „Kameny v řece“ (1971-1977), které na kontrastních, výtvarně pojatých záběrech dokumentují údolí Vltavy s dominujícími žulovými balvany v řečišti, nebo tradičně pojatý soubor „Krajina“ (1977), který přibližuje zadumanou atmosféru jihočeských rašelinišť. Zhruba od roku 1982 se také věnuje fotografování architektury vesnic a jejich okolí. Vznikají cykly „U nás“ a „Krajina za humny“.

V roce 2004 začal pracovat s digitální technikou. Od poloviny roku 2009 začíná fotografovat na území Šumavy, která se mu v roce 2012 stává novým domovem. Vystavené snímky jsou z tohoto období. Mnohé fotografie jsou zádumčivými obrazy krajinného detailu zahaleného v mlžném oparu. Výstava zde potrvá až do 26. října. Během letních prázdnin je zde otevřeno každý den od 8:30 do 17 hodin. V září a říjnu pak každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

01.12.2019: Koncert kapely Učedníci / Annín – Mouřenec, kostel sv. Mořice
křesťanský folk, od 14 hodin. www.pratelemourence.cz

30.11.2019: Benefiční koncert Ireny Budweiserové / Dobrá Voda u Hartmanic, kostel sv. Vintíře
koncert od 16 hodin, získané finanční prostředky budou použity k vytvoření pietního místa v prostoru bývalé kaple sv. Šebestiána. na Stodůlkách. www.sumavskecesty.cz

30.11.2019: Vánoční trhy / Vimperk, MěKS
vánoční charitativní bazar od 8 hodin, adventní řemeslný trh v Rožmberské ulici od 9 hodin, zvonkový průvod a rozsvícení vánočního stromu od 16.30 hodin. www.meks-vimperk.com

30.11.2019: Nebíčko a peklíčko / hrad Rabí
Přijďte oslavit svátek sv. Mikuláše na hrad Rabí. Co vás čeká? V nebi plném andílků si pohrajete a zasoutěžíte v několika andělských zastaveních. U nebeské brány pak můžete pošeptat do ucha sv. Mikuláši svá tajná vánoční přání, od 12 do 16 hodin. www.hrad-rabi.eu

29.11.2019: Adventní Faux Pas / Hrádek u Sušice, zámecká kaple sv. Valburgy
koncert dámského pěveckého souboru v 19 hodin. www.zamekhradek.cz

29.11.2019: Divadelní detektivní hra Plynové lampy / Chanovice
Divadelní soubor Tyjátr Horažďovice uvede v KD Chanovice od 19 hodin anglickou divadelní detektivní hru Plynové Lampy, dle knižní předlohy Patricka Hamiltona.jméno:
heslo:

Nová registrace


Horská synagoga v Hartmanicích - 3
Hartmanická synagoga
zobrazení: 7153
známka: 1.00

Horská synagoga v Hartmanicích - 9
Hartmanická synagoga
zobrazení: 7658
známka: 2.00

Sudslavická naučná stezka - 3
Sudslavická naučná stezka
zobrazení: 7438
známka: 1.50

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě