Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Dva milovníci Šumavy vystavují své fotografie na Březníku a Svinných Ladech

Vydáno dne 23. 07. 2012 (3040 přečtení)

Ráno u Chlumu Soumarské rašeliniště

Na informačních střediscích Správy Národního parku Šumava na Březníku a Svinných Ladech jsou k vidění dvě výstavy fotografií Šumavské přírody. Autorem první z nich je Karel Martínek, druhou vytvořil Jiří Plachý.

Dvě zajímavé výstavy fotografií jsou k vidění na informačních střediscích Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. První s názvem „Šumavské slatě Bohumíru Prokůpkovi“ jejímž autorem je Karel Martínek je momentálně ozdobou informačního střediska na Březníku. Tu druhou, která se jmenuje Šumava a jejím autorem je Jiří Plachý, je možné shlédnout na Informačním středisku ve Svinných Ladech.

Karel Martínek, autor výstavy na Březníku, je absolventem hudební fakulty Akademie múzických umění a živí se jako učitel hry na klavír na základní umělecké škole. Jeho velkou zálibou je fotografování a již řadu let se zaměřuje na šumavské slatě a rašeliniště. Ta se také stala hlavním motivem výstavy na Březníku.

„Přitahují mě místa pustá, divoká, bez prošlapaných cest a vyježděných kolejí, daleko od posledního lidského stavení,“ uvádí Martínek. Pomocí tradičního měchového fotoaparátu zachycuje původní zákoutí pralesů a luhů ve všech ročních obdobích. „Na svých potulkách do lůna šumavské přírody nespěchám, chodím sám. Nevadí mi, když se v létě bořím v blátě a otravují mě komáři, nebo když v zimě mrznu pod plachetkou,“ popisuje. Jeho pečlivost a trpělivost přináší fotografie, které potěší oko nejjemnějšími detaily, polotóny a věrnými barvami tak, jako je kdysi v devatenáctém století zachytili malíři krajináři. Klíčovým okamžikem pro Karla Martínka bylo setkání s fotografem Bohumírem Prokůpkem, se kterým ho pojilo vřelé přátelství, a jemuž je tato výstava věnována. Výstava fotografií na Březníku trvá do 28. září. Během letních prázdnin je zde otevřeno každý den od 10 do 17 hodin. V září od 10 do 16 hodin.

Autor výstavy ve Svinných Ladech - Jiří Plachý fotografuje od přelomu 60. a 70. let. Nejprve se věnoval hlavně portrétní fotografii, od začátku 70. let systematicky fotografuje jihočeskou krajinu a fotografie řadí do volných cyklů. Některé z nich sestavuje formou knižních maket, jako jsou „Kameny v řece“ (1971-1977), které na kontrastních, výtvarně pojatých záběrech dokumentují údolí Vltavy s dominujícími žulovými balvany v řečišti, nebo tradičně pojatý soubor „Krajina“ (1977), který přibližuje zadumanou atmosféru jihočeských rašelinišť. Zhruba od roku 1982 se také věnuje fotografování architektury vesnic a jejich okolí. Vznikají cykly „U nás“ a „Krajina za humny“.

V roce 2004 začal pracovat s digitální technikou. Od poloviny roku 2009 začíná fotografovat na území Šumavy, která se mu v roce 2012 stává novým domovem. Vystavené snímky jsou z tohoto období. Mnohé fotografie jsou zádumčivými obrazy krajinného detailu zahaleného v mlžném oparu. Výstava zde potrvá až do 26. října. Během letních prázdnin je zde otevřeno každý den od 8:30 do 17 hodin. V září a říjnu pak každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

28.02.2020: Ruční výroba skleněných korálků / Kašperské Hory, IS a SEV NP
Co to byly páteříky a jak se vyrábějí vinuté perly? Přijďte se seznámit s výrobkem Šumava – originální produkt, poslechnout si mnoho zajímavého o historii sklářství na Šumavě a podívat se na celý postup výroby skleněného korálku. Sami se pak můžete pokusit o výrobu svého zářivého pokladu, od 13 do 17 hodin. www.npsumava.cz

23.02.2020: Komentovaná prohlídka / Horažďovice, Přírodovědná stanice
www.ddm-hd.cz

22.02.2020: Masopustní průvod / Chanovice
od 12 hodin. www.chanovice.cz

22.02.2020: Masopust / Volary
od 13 hodin vychází průvod masek od radnice a obchází celé město dům od domu, masopust je zakončen ve společenském sále radnice, kde se od 19 hodin uskuteční masopustní veselice s pochováním basy. www.mestovolary.cz

14.02.2020: Emil Kintzl a jeho povídání o Šumavě / Dlouhá Ves, kino
přijďte si popovídat a něco se dozvědět o starých časech na Šumavě; pořádá spolek Živá obec Dlouhá Ves; od 18 hodin, vstupné 50 Kč

05.02.2020: Pohledy do krajiny – nejkrásnější treky Kanady / Kašperské Hory, IS a SEV NP Šumava
kanadské Rockies (Skalnaté hory) jsou snem snad všech cestovatelů. Great Divi-deTrail je 1200 km dlouhá cesta skrz ně, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Brody! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Nevážné povídání s Martinem Úblem o tom, jak se neztratit v divočině, jak naplánovat cestu po Kanadě a proč netrhat medvědům borůvky; od 18 hodin. www.npsumava.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Srní a okolí - 2
Srní a okolí
zobrazení: 7287
známka: 1.00

Horská synagoga v Hartmanicích - 2
Hartmanická synagoga
zobrazení: 7524
známka: 1.00

Modrava a okolí - 13

zobrazení: 7061
známka: 2.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě