Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


Tipy na výlety

* Hurá na Černé a Čertovo jezero

Vydáno dne 20. 10. 2009 (6064 přečtení)

Černé jezeroČerné a Čertovo jezero patří díky své unikátnosti a dostupnosti k nejpřitažlivějším turistickým cílům. Dostanete se k nim po žluté a červené značce z parkoviště na Špičáckém sedle, které je od jezer vzdálené přibližně 3,5 kilometru.

Černé jezero je nositelem několika rekordů nejen proto, že je svou rozlohou 18, 4 hektarů největším ledovcovým jezerem v Čechách a jeho hloubka dosahuje bezmála 40 metrů, ale také proto, že je to nejníže položené jezero u nás, nacházející se v nadmořské výšce 1008. metrů. Jezero vzniklo působením svahového ledovce, který stékal z úbočí Jezerní hory. Nemá žádný viditelný přítok, protože je napájeno podzemními prameny vyvěrajícími na úpatí Jezerní hory a je odvodňováno Černým potokem do řeky Úhlavy, patřící k úmoří Severního moře. Pokud byste si jezero chtěli prohlédnut ze všech stran, čeká na Vás příjemná procházka po jeho obvodu ve skoro pravidelném trojúhelníkovém tvaru měřícím 1809 metrů. Vydáte-li se stoupající stezkou vedoucí od hráze Černého jezera, dojdete k jezeru Čertovu.
Čertovo jezero se rozkládá na svahu Jezerní hory v nadmořské výšce 1030 m. Jako jeho soused vzniklo působením ledovce a jeho největší hloubka je přibližně 37 m. Jezero napájejí dva potoky a přebytkovou vodu z něj odvádí Jezerní potok. Obě jezera patřící skupiny pěti ledovcových jezer na české straně Šumavy. Mezi zajímavosti bezesporu patří skutečnost, že na rozdíl od Černého jezera, které patří k povodí Vltavy a Labe (úmoří Severního moře), patří Čertovo jezero k povodí Dunaje (úmoří Černého moře). Mezi oběma jezery tedy proto prochází hranice hlavního evropského rozvodí.

A ještě jedna zajímavost nakonec...

Proč se jezero nazývá Černé?

Svůj název získalo podle své zdánlivě černé hladiny. Důvodem je především několika metrová vrstva kalu, který je tvořen pylem z všudypřítomných jehličnatých stromů, usazující se na jezerní hladině po statisíce let. Dojmu napomáhá i fakt, že na jezero dopadá jen minimum slunečních paprsků, které hustý lesní porost jen tak nepropustí a propůjčuje tak celému okolí tajemnou tvář, do které máte šanci nahlédnut i Vy.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: BV | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

01.12.2019: Koncert kapely Učedníci / Annín – Mouřenec, kostel sv. Mořice
křesťanský folk, od 14 hodin. www.pratelemourence.cz

30.11.2019: Benefiční koncert Ireny Budweiserové / Dobrá Voda u Hartmanic, kostel sv. Vintíře
koncert od 16 hodin, získané finanční prostředky budou použity k vytvoření pietního místa v prostoru bývalé kaple sv. Šebestiána. na Stodůlkách. www.sumavskecesty.cz

30.11.2019: Vánoční trhy / Vimperk, MěKS
vánoční charitativní bazar od 8 hodin, adventní řemeslný trh v Rožmberské ulici od 9 hodin, zvonkový průvod a rozsvícení vánočního stromu od 16.30 hodin. www.meks-vimperk.com

30.11.2019: Nebíčko a peklíčko / hrad Rabí
Přijďte oslavit svátek sv. Mikuláše na hrad Rabí. Co vás čeká? V nebi plném andílků si pohrajete a zasoutěžíte v několika andělských zastaveních. U nebeské brány pak můžete pošeptat do ucha sv. Mikuláši svá tajná vánoční přání, od 12 do 16 hodin. www.hrad-rabi.eu

29.11.2019: Adventní Faux Pas / Hrádek u Sušice, zámecká kaple sv. Valburgy
koncert dámského pěveckého souboru v 19 hodin. www.zamekhradek.cz

29.11.2019: Divadelní detektivní hra Plynové lampy / Chanovice
Divadelní soubor Tyjátr Horažďovice uvede v KD Chanovice od 19 hodin anglickou divadelní detektivní hru Plynové Lampy, dle knižní předlohy Patricka Hamiltona.jméno:
heslo:

Nová registrace


Stezka Duch pralesa
Stezka Duch pralesa
zobrazení: 5672
známka: 0

na stezce Duch pralesa
na stezce Duch pralesa
zobrazení: 5726
známka: 0

soubor šumavských roubených staveb - 4
soubor šumavských roubených staveb
zobrazení: 6528
známka: 2.25

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě