Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Jedinečná slavnost vlků v Rinchnachu

Vydáno dne 02. 11. 2010 (1916 přečtení)

Wolfauslassen in Rinchnach (Lidští) vlci a pastýři v ulicích a ohlušující cinkot více než 600 kravských zvonů – ten kdo přijede večer 10. 11. 2010 do Rinchnachu, určitě nebude litovat. Zažije zde jedinečné lidové vystoupení, které se nekoná nikde jinde na světě.

Každoročně se zvyšuje počet návstěvníků, kteří přijíždí do Bavorského lesa právě na tuto tradiční lidovou slavnost. Nechtějí si nechat ujít fascinující atmosféru vystoupení vlků a pastýřů, kteří se ze všech sil snaží, aby byla tradice zachována a diváci si přisli na své.

Tento zvyk pochází z doby, kdy pastýři z Bavorského lesa museli hlídat svůj dobytek před vlky a medvědy. Proto věšeli kravám kolem krku zvony, aby zvoněním vlky zaplašili a krávy mohli na horských pastvinách rychleji najít. Čas od času práskali pastýři bičem, tzv. „Goaßl“, který způsoboval ohlušující rámus. Na konci sezóny (od března do začátku listopadu) zaháněli pastýři dobytek do chlévů a poté požadovali od hospodářů svou roční mzdu. Aby oslavili úspěšnou sezónu, věšeli si sami kolem krku kravské zvony a práskali svými biči.

Vystoupení vlků začne takzvaným „ohlášením“ – a to již ve večerních hodinách 9. listopadu 2010 v jednotlivých vsích obce Rinchnach a také na mnoha dalších místech v Bavorském lese: Vlci chodí od domu k domu a pastýř předává hospodářům jejich poselství ve formě pastýřského pořekadla.. Za to dostane od majitelů domů odměnu, za níž by měl v obou následujících dnech o své vlky pečovat.

10. 11. 2010 v 18:30 hodin začíná v centru Rinchnachu jedinečná slavnost „Wolfauslassen“, kde se sejde více než 600 příznivců tohoto zvyku s malými i obrovskými kravskými zvony různých tvarů. K tomu budou tzv. „Goaßlschnalzer“ ve tří-, čtyř- nebo dokonce pětitaktu práskat dlouhými biči – dokud se 10 vlků z obce Rinchnach a několik přespolních skupin nepředstaví divákům.

Poté přichází na náměstí v Rinchnachu každých 15 minut 2 skupiny vlků. Jako vrchol se ve 21:15 hodin sejdou všechny skupiny vlků v centru města, aby společně několik minut zvonili na své zvony. Pastýřské pořekadlo, které by bylo při všem tom zvonění sotva slyšitelné, je v tomto okamžiku jedinkrát za celou noc za přispění technicky konečně slyšet.

A co následuje potom? Zvyk předepisuje, že se má celou noc slavit v centru města, i v hospodách a tanečních sálech – až do 6 hodin do rána, kdy začíná nový den a zvony opět na rok zmizí zpátky na půdách a ve sklepích místních obyvatel. Samozřejmě, že tento zvyk nikdo neporuší a v některých vesnicích je slyšet ještě v poledne na den sv. Martina zvonění místních vlků.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: DN | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

29.09.2020: Přednáška "čím se u nás platilo" / Prachatice, muzeum
Přednáší PhDr. Jiří Chvojka, emeritní numismatik Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; od 17 do 19 hodin; po přednášce máte příležitost zjistit hodnotu starých mincí a bankovek, které schováváte doma. Program přednášek na aktuální sezónu najdete na webu www.prachatickemuzeum.cz

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

Neexistuji vhodna data!jméno:
heslo:

Nová registrace


bývalá vápenka ve Svinné
bývalá vápenka ve Svinné
zobrazení: 3411
známka: 0

bývalá vápenka ve Svinné
bývalá vápenka ve Svinné
zobrazení: 3411
známka: 0

Srní a okolí - 5
Srní a okolí
zobrazení: 7963
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě