Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Muzeum Dr. Šimona Adlera V Dobré Vodě u Hartmanic

Vydáno dne 14. 09. 2011 (3714 přečtení)

Muzeum Dr. Šimona Adlera Ačkoliv je Dobrá Voda malá osada, položená v horských stráních vysoko nad Hartmanicemi, zajímavostí tu najdete víc než dost.

Během druhé poloviny 20. století, kdy Dobra Voda byla coby součást vojenského újezdu prakticky odříznutá od světa, se téměř zázrakem zachovalo několik budov. Jednou z nich je rodný dům Šimona Adlera, doktora filozofie, rabína, pedagoga a učence, který v roce 1944 zahynul spolu ze svojí manželkou v koncentračním táboře Osvětim-Březinka. Dům, stojící na základech prastarých lázní, dnes slouží jako muzeum věnované památce tohoto významného židovského rodáka. Kromě informací o životě a díle Šimona Adlera se tu seznámíte s osudy jeho synů, Sinaje a Matytiahu Adlerových, dnes žijících v Izraeli. Velká část expozice je věnovaná životu, kultuře a náboženství poměrně početné židovské menšiny na Šumavě před druhou světovou válkou. Pokud vás láká objevování židovských památek, najdete tu dostatek informaci a podnětů k dalším cestám, protože muzeum mimo jiné připomíná 110 zaniklých židovských komunit západního Čech od Kraslic až po Modravu.

Expozice nabízí řady dokumentů, fotografii i dochovaných stavebních památek, nechybí ani interiér pošumavské hospody, židovské sakrální předměty ze sbírek Západočeského muzea Plzeň, či předměty dokumentující každodenní život Židů na Šumavě na přelomu 19. a 20. století, kdy v Dobré Vodě žil obchodník Wilhelm Adler a prožíval zde své dětství a školní léta Šimon Adler. Část výstavních prostor je také věnovaná historii osady Dobrá Voda a historii blízkých Hartmanic včetně ukázek tradičních šumavských řemesel.

V auditoriu muzea se konají různé výstavy obrazů, fotografií, keramiky či jiných uměleckých artefaktů. Též se tu promítá pro žáky základních a středních škol videofilm s tématikou holocaustu.

Otevírací doba:
květen-říjen: 9:00-17:00
listopad-duben: 9:00-16:00
Kontakt: adler@zcm.cz
Telefon: 376 593 412

Autor: Veronika Rubínková – vedoucí Muzea dr. Šimona Adlera

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MS | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

29.09.2020: Přednáška "čím se u nás platilo" / Prachatice, muzeum
Přednáší PhDr. Jiří Chvojka, emeritní numismatik Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; od 17 do 19 hodin; po přednášce máte příležitost zjistit hodnotu starých mincí a bankovek, které schováváte doma. Program přednášek na aktuální sezónu najdete na webu www.prachatickemuzeum.cz

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

Neexistuji vhodna data!jméno:
heslo:

Nová registrace


Procházka obcí Stachy - 4
Interiér kostela Navštívení P. Marie
zobrazení: 7876
známka: 1.00

Šumavská zákoutí - 9
Šumavská zákoutí
zobrazení: 8238
známka: 1.00

na farmě ve Svinné
na farmě ve Svinné
zobrazení: 3463
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě