Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


Tipy na výlety

* Na rozhlednu Haidel

Vydáno dne 28. 06. 2015 (4433 přečtení)

titulka Haidel mapa haidel

Tentokráte se vypravíme na výlet do malebné krajiny dolního Bavorského lesa, jehož dominantou je hora Haidel (1.167 m) s 35 metrů vysokou rozhlednou, z níž se nám otevře nádherný rozhled do všech stran.

Za dobré viditelnosti dohlédneme až daleko do Čech, Mühlviertelu, do podunajské roviny či na panorama alp. Na rozhledně jsou instalovány informativní panoramatické tabule, které nám pomohou určit všechny obce, vyvýšeniny i hory v blízkém i dalekém okolí. výlet na rozhlednu HaidelK rozhledně vedou z přilehlých obcí hvězdicovitě turistické cesty. Pod rozhlednou jsou umístěny panely informující o přilehlých obcích a jsou tu instalovány stoly a lavičky, kde můžeme pohodlně posvačit a odpočinout si. Také je zde k dispozici turistům malá místnost, kterou mohou využít k odpočinku za nepřízně počasí. Při vstupu na rozhlednu je umístěna kasička, do níž můžete vložit dobrovolné vstupné, které bude použito na její údržbu.

A ještě pár technických údajů o rozhledně: rok výstavby: 1999, celková výška: 35,16 m; vyhlídková plošina ve výšce: 30,33 m; počet schodů: 159; váha rozhledny: 50 tun; množství spotřebovaného dřeva: 70 kubických metrů tlakem impregnovaného modřínového dřeva a douglasky. výlet na rozhlednu Haidel

Výchozím místem pro náš výlet bude obec Obergrainet. Vyjedeme až nad obec, kde je velké placené parkoviště. Parkování je zde možné denně od 7 do 19 hodin, cena parkovného je 1 €/1,5 h; 2 €/ 3 h; 3 €/12 h.

výlet na rozhlednu Haidel výlet na rozhlednu HaidelČeká nás dobře proznačená trasa, dlouhá 2,2 km, s převýšením cca 190 metrů.

Půjdeme směrem zpět do obce na začátek parkoviště, kde jsou umístěny rozcestníky. Vyrazíme do kopce po asfaltové silničce cca 400 metrů, která nás zavede do lesa, odtud již pokračuje udržovaná zpevněná cesta, po níž ujdeme dalších 500 metrů k rozcestí.
Zde odbočíme vlevo na lesní cestu a jdeme rovinkou dalších cca 500 metrů. výlet na rozhlednu Haidel výlet na rozhlednu Haidel Pak dojdeme k dalšímu rozcestí a zde odbočíme vpravo a budeme pozvolna stoupat zbývajících 800 metrů převážně listnatým lesem až k rozhledně. Stejnou cestou se pak vrátíme zpět na parkoviště.

Celý vrch Haidel a jeho široké okolí je protkáno značenými cestami a tak si můžeme naplánovat i delší okružní trasu. Výlet je možné absolvovat i na kolech.

Fotogalerie výletu na rozhlednu Haidel

parkování – placené parkoviště nad obcí Obergrainet; GPS: 48.8026256N, 13.6764872E

nástupní místo – okraj parkoviště (při vjezdu) značení – zelené směrovky

časová náročnost – cca 2 hodiny

fyzická náročnost – střední, vhodné pro rodiny s dětmi, i pro terénní kočárky

délka trasy – 4,4 km

povrch – asfaltová cesta 20 %, lesní cesty nebo pěšiny 80 %

zajímavosti na trase - kruhový výhled z rozhledny

občerstvení – ne, pouze vlastní

zajímavosti v okolí – výlet na rozhlednu Haidelkaplička v Obergrainetu na malebném místě s nádherným výhledem do krajiny; Kohlstattbrunn - idylicky položené poutní místo s kamennou křížovou cestou (dříve uhlířský milíř), vzniklé v roce 1753 u pramene uprostřed lesa; Sklářská stezka (Glashüttenweg) vede po pěti bývalých sklárnách, trasa: Grainet - Hobelsberg - Kohlstattbrunn - Bramandlwiese - Osterbachkanal - Duschlberg - Gschwendet - Grainet, délka 22 km / značení: symbol skleničky

varianty výletu – možnost okružní trasy cca 8 km

Itinerář výletu na rozhlednu Haidel si můžete vytisknout a všechny informace prakticky využít přímo v terénu.

Rozhledna Haidel itinerář 1 Rozhledna Haidel itinerář 2 Haidel profil


Rádi bychom počet výletů dále rozšiřovali a tak uvítáme, když se s námi podělíte o své zkušenosti s našimi výlety a dáte nám vědět, jaké informace vám chybí a měli bychom je doplnit. Nebo nám zašlete své fotografie z těchto výletů, které rádi u výletů zveřejníme. K tomu můžete využít buď e-mail vlaskova@rras.cz, nebo třeba náš profil na facebooku isumava, kam také pravidelně přidáváme novinky a zajímavosti o dění na Šumavě. Budeme rádi, když nás budete sledovat, lajkovat a sdílet.Prolink na mapu seznam:


Prolink na mapu příjezdu autem ze Strážného na parkoviště v Obergrainetu:


publicita projektu

Šumavské výlety byly zpracovány v rámci projektu “ Na šumavské výlety bez hranic po celý rok“, spolufinancovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj, Program přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2007-2013. border:none


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

11.09.2020: Americký sen – cestování za mé vlastní hranice / Vimperk, Kavárna Ve Skále
cestování s handicapem aneb nic není nemožné, od 19 hodin, vstupné 80 Kč. www.meks-vimperk.comjméno:
heslo:

Nová registrace


Šumavská zákoutí - 10
Šumavská zákoutí
zobrazení: 8550
známka: 1.00

Šumavské zákoutí - 3
Šumavské zákoutí
zobrazení: 7996
známka: 2.00

Sudslavická naučná stezka - 10
Sudslavická naučná stezka
zobrazení: 7110
známka: 1.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě