Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


Tipy na výlety

* Na rozhlednu Haidel

Vydáno dne 28. 06. 2015 (3943 přečtení)

titulka Haidel mapa haidel

Tentokráte se vypravíme na výlet do malebné krajiny dolního Bavorského lesa, jehož dominantou je hora Haidel (1.167 m) s 35 metrů vysokou rozhlednou, z níž se nám otevře nádherný rozhled do všech stran.

Za dobré viditelnosti dohlédneme až daleko do Čech, Mühlviertelu, do podunajské roviny či na panorama alp. Na rozhledně jsou instalovány informativní panoramatické tabule, které nám pomohou určit všechny obce, vyvýšeniny i hory v blízkém i dalekém okolí. výlet na rozhlednu HaidelK rozhledně vedou z přilehlých obcí hvězdicovitě turistické cesty. Pod rozhlednou jsou umístěny panely informující o přilehlých obcích a jsou tu instalovány stoly a lavičky, kde můžeme pohodlně posvačit a odpočinout si. Také je zde k dispozici turistům malá místnost, kterou mohou využít k odpočinku za nepřízně počasí. Při vstupu na rozhlednu je umístěna kasička, do níž můžete vložit dobrovolné vstupné, které bude použito na její údržbu.

A ještě pár technických údajů o rozhledně: rok výstavby: 1999, celková výška: 35,16 m; vyhlídková plošina ve výšce: 30,33 m; počet schodů: 159; váha rozhledny: 50 tun; množství spotřebovaného dřeva: 70 kubických metrů tlakem impregnovaného modřínového dřeva a douglasky. výlet na rozhlednu Haidel

Výchozím místem pro náš výlet bude obec Obergrainet. Vyjedeme až nad obec, kde je velké placené parkoviště. Parkování je zde možné denně od 7 do 19 hodin, cena parkovného je 1 €/1,5 h; 2 €/ 3 h; 3 €/12 h.

výlet na rozhlednu Haidel výlet na rozhlednu HaidelČeká nás dobře proznačená trasa, dlouhá 2,2 km, s převýšením cca 190 metrů.

Půjdeme směrem zpět do obce na začátek parkoviště, kde jsou umístěny rozcestníky. Vyrazíme do kopce po asfaltové silničce cca 400 metrů, která nás zavede do lesa, odtud již pokračuje udržovaná zpevněná cesta, po níž ujdeme dalších 500 metrů k rozcestí.
Zde odbočíme vlevo na lesní cestu a jdeme rovinkou dalších cca 500 metrů. výlet na rozhlednu Haidel výlet na rozhlednu Haidel Pak dojdeme k dalšímu rozcestí a zde odbočíme vpravo a budeme pozvolna stoupat zbývajících 800 metrů převážně listnatým lesem až k rozhledně. Stejnou cestou se pak vrátíme zpět na parkoviště.

Celý vrch Haidel a jeho široké okolí je protkáno značenými cestami a tak si můžeme naplánovat i delší okružní trasu. Výlet je možné absolvovat i na kolech.

Fotogalerie výletu na rozhlednu Haidel

parkování – placené parkoviště nad obcí Obergrainet; GPS: 48.8026256N, 13.6764872E

nástupní místo – okraj parkoviště (při vjezdu) značení – zelené směrovky

časová náročnost – cca 2 hodiny

fyzická náročnost – střední, vhodné pro rodiny s dětmi, i pro terénní kočárky

délka trasy – 4,4 km

povrch – asfaltová cesta 20 %, lesní cesty nebo pěšiny 80 %

zajímavosti na trase - kruhový výhled z rozhledny

občerstvení – ne, pouze vlastní

zajímavosti v okolí – výlet na rozhlednu Haidelkaplička v Obergrainetu na malebném místě s nádherným výhledem do krajiny; Kohlstattbrunn - idylicky položené poutní místo s kamennou křížovou cestou (dříve uhlířský milíř), vzniklé v roce 1753 u pramene uprostřed lesa; Sklářská stezka (Glashüttenweg) vede po pěti bývalých sklárnách, trasa: Grainet - Hobelsberg - Kohlstattbrunn - Bramandlwiese - Osterbachkanal - Duschlberg - Gschwendet - Grainet, délka 22 km / značení: symbol skleničky

varianty výletu – možnost okružní trasy cca 8 km

Itinerář výletu na rozhlednu Haidel si můžete vytisknout a všechny informace prakticky využít přímo v terénu.

Rozhledna Haidel itinerář 1 Rozhledna Haidel itinerář 2 Haidel profil


Rádi bychom počet výletů dále rozšiřovali a tak uvítáme, když se s námi podělíte o své zkušenosti s našimi výlety a dáte nám vědět, jaké informace vám chybí a měli bychom je doplnit. Nebo nám zašlete své fotografie z těchto výletů, které rádi u výletů zveřejníme. K tomu můžete využít buď e-mail vlaskova@rras.cz, nebo třeba náš profil na facebooku isumava, kam také pravidelně přidáváme novinky a zajímavosti o dění na Šumavě. Budeme rádi, když nás budete sledovat, lajkovat a sdílet.Prolink na mapu seznam:


Prolink na mapu příjezdu autem ze Strážného na parkoviště v Obergrainetu:


publicita projektu

Šumavské výlety byly zpracovány v rámci projektu “ Na šumavské výlety bez hranic po celý rok“, spolufinancovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj, Program přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2007-2013. border:none


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

28.02.2020: Ruční výroba skleněných korálků / Kašperské Hory, IS a SEV NP
Co to byly páteříky a jak se vyrábějí vinuté perly? Přijďte se seznámit s výrobkem Šumava – originální produkt, poslechnout si mnoho zajímavého o historii sklářství na Šumavě a podívat se na celý postup výroby skleněného korálku. Sami se pak můžete pokusit o výrobu svého zářivého pokladu, od 13 do 17 hodin. www.npsumava.cz

23.02.2020: Komentovaná prohlídka / Horažďovice, Přírodovědná stanice
www.ddm-hd.cz

22.02.2020: Masopustní průvod / Chanovice
od 12 hodin. www.chanovice.cz

22.02.2020: Masopust / Volary
od 13 hodin vychází průvod masek od radnice a obchází celé město dům od domu, masopust je zakončen ve společenském sále radnice, kde se od 19 hodin uskuteční masopustní veselice s pochováním basy. www.mestovolary.cz

14.02.2020: Emil Kintzl a jeho povídání o Šumavě / Dlouhá Ves, kino
přijďte si popovídat a něco se dozvědět o starých časech na Šumavě; pořádá spolek Živá obec Dlouhá Ves; od 18 hodin, vstupné 50 Kč

05.02.2020: Pohledy do krajiny – nejkrásnější treky Kanady / Kašperské Hory, IS a SEV NP Šumava
kanadské Rockies (Skalnaté hory) jsou snem snad všech cestovatelů. Great Divi-deTrail je 1200 km dlouhá cesta skrz ně, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Brody! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Nevážné povídání s Martinem Úblem o tom, jak se neztratit v divočině, jak naplánovat cestu po Kanadě a proč netrhat medvědům borůvky; od 18 hodin. www.npsumava.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Potok
Potok
zobrazení: 5661
známka: 0

soubor šumavských roubených staveb - 8
soubor šumavských roubených staveb
zobrazení: 7011
známka: 1.50

Srní a okolí - 9
Srní a okolí
zobrazení: 6953
známka: 3.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě