Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


Tipy na výlety

* Nové expozice v Muzeu techniky a řemesel Koloveč

Vydáno dne 12. 06. 2009 (2193 přečtení)

Koloniál KolovečDentista KolovečV letošní sezóně připravilo kolovečské muzeum pro své návštěvníky zcela nové expozice. Nyní se v muzeu nachází již 46 kompletních řemeslných dílen a živností, kde jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se provozovaly na vesnici a dvanáct dalších technických expozic, kde najdete takové unikáty jako motorový kočár, hasičskou zbrojnici s motorovou stříkačkou nebo past na vlka.
Nesmíme zapomenout ani na světoznámý kolovečský mlýn na přemílání starých bab na mladá děvčata, který se po pěti letech znovu roztočí letos v srpnu.

V muzeu si mohou návštěvníci prohlédnout například tyto řemeslné dílny - řeznickou, pekařskou, cukrářskou, vlásenkářskou, bednářskou, sedlářskou, kloboučnickou, kartáčnickou, kamenickou, hodinářskou. Nově je k vidění řemeslnická dílna kožešníka, kloboučníka, knihaře, čalouníka, tesaře, vlásenkáře, výrobce koryt, bednáře, ptáčníka, brusiče, kameníka a fotografa. Atmosféra dvacátých let minulého století na Vás dýchne ve starém koloniálu. Ze živností Vás nepochybně zaujme detailně vybavená ordinace dentisty s laboratoří, holičství, kadeřnictví, hostinec nebo tkalcovna. Dále je k vidění expozice hodin a hracích strojů, kočárků a hraček, elektropřístrojů, zařízení kuchyně, pastí na zvířata, zpracování mléka i hasičská zbrojnice.
Pan Volf, který rodinné muzeum provozuje, si zakládá na tom, že vystavené dílny jsou kompletní. Kdyby do kterékoli z nich přišel řemeslník, měl by po ruce všechno, co by ke své práci potřeboval. „Kdybyste přišli k holiči, odešli byste ostříhaní, když k zubaři, tak se vrátili bez zubů nebo se spraveným chrupem.“, říká.
Muzeum s výstavní plochou 900 m2 a více než 7000 exponáty nyní patří mezi největší a nejobsáhlejší muzea svého druhu v Česku. Můžete si vybrat ze dvou typů prohlídek. Základní prohlídka je celá s průvodcem a u rozšířené je část vyčleněna individuální prohlídce. Součástí prohlídky je i návštěva původní a stále fungující hrnčířské dílny rodiny Volfů, kde se setkáte s tradiční výrobou kolovečské keramiky a kde si ji můžete také koupit.

Letos se roztočí i kolovečský mlýn
Letos v srpnu se po pětileté přestávce opět roztočí divotvorný dřevěný mlýn. Kolovečtí ochotníci již pilně nacvičují, aby jejich kouzelný mlýn dokázal v létě v poměru jedna ku jedné přemlít starou babu na krásné mladé děvče. Za vznikem této svérázné tradice stála kdysi hospodská sázka, ze které se postupně stala místní specialita.
"Celá ta hra vznikla z určité recese kolem roku 1860, kdy se dva místní vsadili o sud piva, kdo dřív zkonstruuje mlýn a bude mlít. Zatímco jeden to pojal velice vážně a skutečně dělal mlýn na obilí, druhý to vzal jako recesi a udělal mlýn na staré báby, které kdysi chodily mlít do Větrného mlýna v Kolovči.

A na závěr doporučení od Jana Nerudy, které v roce 1879 přinesly Humoristické listy: „Máte-li kde starou pannu škaredou a zvětšelou, pošlete ji do Kolovče, oni Vám ji přemelou.“

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: KU | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

11.09.2020: Americký sen – cestování za mé vlastní hranice / Vimperk, Kavárna Ve Skále
cestování s handicapem aneb nic není nemožné, od 19 hodin, vstupné 80 Kč. www.meks-vimperk.comjméno:
heslo:

Nová registrace


radnice
radnice
zobrazení: 9919
známka: 2.00

soubor šumavských roubených staveb - 1
roubený dům č. 67
zobrazení: 7808
známka: 3.50

soubor šumavských roubených staveb - 4
soubor šumavských roubených staveb
zobrazení: 7225
známka: 2.25

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě