Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


Tipy na výlety

* Po stopách soumarů

Vydáno dne 11. 06. 2012 (2640 přečtení)

Zlatá stezka

K příležitosti 700letého výročí vimperské Zlaté stezky se 16. – 17. 6. 2012 koná pochod s názvem Po stopách soumarů. Trasa začíná v německém Philippsreutu a končí ve Vimperku. Kromě jiných obcí představuje jednu ze zastávek také Strážný, který je s historií Zlaté stezky vázán.

Zlatá stezka vznikla jako obchodní stezka spojující německý Pasov a jižní Čechy. První zmínka o existenci této obchodní cesty je datována do roku 1010 a váže se ke královské donaci českého cla. Název Zlatá stezka se však objevuje až v roce 1524. Symbolický název „zlatá“ pravděpodobně nebyl původně spojován s převážením zlata. Pojmenování mělo spíše označovat důležitost privilegované obchodní cesty. Druhý možný výklad názvu se váže k samotné převážené soli. Tato surovina byla v Čechách poměrně těžce dostupná, a tak se stala hlavním dovozním artiklem a získala přízvisko „bílé zlato“.

Kromě soli byly na stezce dopravovány i další suroviny, jako například jižní ovoce, zámořské koření, víno a jiné. Stezka byla nejvíce frekventovaná po žních a v zimě, i tak však byla velice těžce dostupná. Soumaři, jak se přepravcům říkalo, přepravovali náklad pouze s koňmi, protože jinak cesta sjízdná nebyla. S prestižností cesty souvisela i její nebezpečnost, z toho důvodu se soumaři většinou seskupovali do karavan a občas si zajišťovali i ozbrojený doprovod.

Městys Strážný se váže k vimperské větvi Zlaté stezky, jejíž existence je doložená v písemné zmínce z roku 1312. V této době byla uzavřena dohoda mezi Bavorem ze Strakonic, proboštem z hradu Oberhaus u Pasova a Jindřichem z Leubelfingenu o zajištění bezpečné cesty kupců z Pasova do Vimperka. Brzy nato byl mimo jiné v blízkosti tehdejší obce Strážný postaven strážní a obranný hrad Kunžvart.

Díky tomu, že v oblasti Strážného byla postavena železná opona, jsou pozůstatky Zlaté stezky v blízkosti Strážného téměř neporušené. Je tedy možné zde nalézt dochované vozové cesty (tak zvané Hohlwege). Pokud tedy ještě nemáte plány na 16. a 17. června, neváhejte a vydejte na pochod Po stopách soumarů. Můžete se tak vrátit o 700 let zpět a projít cestu, která byla v minulosti důležitou ekonomickou tepnou, navíc tak strávíte čas uprostřed krásné šumavské přírody.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

01.12.2019: Koncert kapely Učedníci / Annín – Mouřenec, kostel sv. Mořice
křesťanský folk, od 14 hodin. www.pratelemourence.cz

30.11.2019: Benefiční koncert Ireny Budweiserové / Dobrá Voda u Hartmanic, kostel sv. Vintíře
koncert od 16 hodin, získané finanční prostředky budou použity k vytvoření pietního místa v prostoru bývalé kaple sv. Šebestiána. na Stodůlkách. www.sumavskecesty.cz

30.11.2019: Vánoční trhy / Vimperk, MěKS
vánoční charitativní bazar od 8 hodin, adventní řemeslný trh v Rožmberské ulici od 9 hodin, zvonkový průvod a rozsvícení vánočního stromu od 16.30 hodin. www.meks-vimperk.com

30.11.2019: Nebíčko a peklíčko / hrad Rabí
Přijďte oslavit svátek sv. Mikuláše na hrad Rabí. Co vás čeká? V nebi plném andílků si pohrajete a zasoutěžíte v několika andělských zastaveních. U nebeské brány pak můžete pošeptat do ucha sv. Mikuláši svá tajná vánoční přání, od 12 do 16 hodin. www.hrad-rabi.eu

29.11.2019: Adventní Faux Pas / Hrádek u Sušice, zámecká kaple sv. Valburgy
koncert dámského pěveckého souboru v 19 hodin. www.zamekhradek.cz

29.11.2019: Divadelní detektivní hra Plynové lampy / Chanovice
Divadelní soubor Tyjátr Horažďovice uvede v KD Chanovice od 19 hodin anglickou divadelní detektivní hru Plynové Lampy, dle knižní předlohy Patricka Hamiltona.jméno:
heslo:

Nová registrace


rozcestník Buchar
rozcestník Buchar
zobrazení: 2585
známka: 0

Sudslavická naučná stezka - 2
Sudslavická naučná stezka
zobrazení: 6657
známka: 0

Sudslavická naučná stezka - 3
Sudslavická naučná stezka
zobrazení: 7438
známka: 1.50

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě