Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


Tipy na výlety

* Prášily – místo, kam se budete rádi vracet

Vydáno dne 14. 01. 2010 (7755 přečtení)

Bizon Prášily (německy Stubenbach) jsou horskou obcí, která se rozprostírá na obou březích Prášilského potoka na úpatí hory Ždánidla. Právem patří mezi turisty vyhledávaná místa na Šumavě – v samotných Prášilech najdete například botanickou zahradu, bizony či keltský archeopark nebo odtud můžete vyrazit na výlet k Prášilskému jezeru, jezeru Laka či na rozhlednu Poledník.

Prášily
Prášily jsou malá vesnička, která vznikla v polovině 18. století v době, kdy této oblasti vévodili skláři, specializující se především na výrobu zrcadlového skla. Poté, co byl v roce 1824 provoz sklárny ukončen, se objekty staly výrobnou papíru - ovšem papíru nikoliv ze dřeva, ale z lněných hadrů. Kvalita ručně vyráběného papíru byla tak vysoká, že si ho oblíbila nejen prezidentská kancelář, ale i malíři, grafici, řezbáři a umělečtí tiskaři. Slávu papírny bohužel roku 1933 ukončil zničující požár. Během krátké chvíle byla papírna zcela zlikvidována a s ní i většina technického vybavení. Malou část zachráněných částí můžete najít v Technickém muzeu v Praze.
Ve 20. století byly Prášily významným turistickým centrem často srovnávaným s krkonošským Špindlerovým Mlýnem. Ze zrušeného pivovaru byla Klubem českých turistů vybudována turistická chata a nové koupaliště na Prášilském potoce. Nechyběla zde pošta, trojtřídní česká škola a čtyřtřídní škola německá, dva hostince, četnická stanice, pila i lékařská ordinace.
Rozkvět obce byl zcela zastaven roku 1938. Tehdy se stala německým územím a po druhé světové válce došlo k odsunu veškerého německého obyvatelstva. V padesátých letech se Prášily staly součástí vojenského výcvikového prostoru a dokonce hrozilo úplné zaniknutí obce. To se naštěstí nepodařilo a od roku 1991 se vesnička pomalu začala vracet do podvědomí turistů, kteří jí vracejí život.

Turistické zajímavosti v Prášilech
Archeopark Prášily
Archeopark v Prášilech je zaměřen na ukázku života našich předků. Najdete tady keltskou vesničku, kde jsou postaveny rekonstrukce skutečných nálezů, např. největší rekonstrukce vstupní brány (tzv. Klešťovité brány) nebo jediná rekonstrukce panského domu Keltů v Česku. Můžete si prohlédnout dílnu na výrobu látek, keramikou dílnu, velký dům, pohanskou svatyni a další stavby. Archeopark nabízí od května do října bohatý doprovodný program s průvodcem a organizování ukázek, odborných přednášek a výukových programů a možnost vyzkoušet si keltská řemesla na vlastní kůži. Botanicka zahrada Prasily

Botanická zahrada
Chloubou této obce je jedna z nejvýše položených botanických zahrad nacházející se ve výšce necelých 900 m.n.m. Na ploše přes 15 arů najdete přes 5000 druhů domácích i cizokrajných rostlin.

Bizoni
Ve výběhu u Prášilského potoka najdete pravé americké bizony.

TIPY NA VÝLETY PO OKOLÍ PRÁŠIL:

Okružní cesta na Prášilské jezero (9 km)
Jezero PrasilskePrášilské jezero je ledovcového původu a leží asi 4.5 km od Prášil v nadmořské výšce 1080 m n. m. Jeho rozloha je 3,7 ha, hloubka až 15 m a je hrazeno 9 m vysokým valem žulových balvanů. Na hrázi je kamenný pomník studenta O. Kareise, který tu v r. 1927 utonul. Z Prášil se k jezeru dostaneme po červené turistické značce. Od jezera pokračujeme stále po červené po kamenné suti kolem roubeného odpočívadla k rozcestí Liščí díry, kde se napojíme na zelenou a směřujeme k rozcestí Slunečná – samota. Odtud pokračujeme po žluté značce až na rozcestí Slunečná – bývalý Gruberg, kde se žlutá napojí na silnici a po 1 km se vrátíme opět do Prášil.

Z Prášil na Poledník (16 km, přes Prášilské jezero 18 km,)
PolednikZ obce se můžeme vydat buď po červené značce se zastávkou u Prášilského jezera nebo rovnou po žluté a po zelené značce na rozcestí Liščí díry. Zde se napojíme na červenou a dále na nás čeká prudké stoupání šumavskými lesy až do výšky 1315 m n. m.
Rozhledna Poledník je vysoká 37 m, nejvyšší vyhlídková plošina se nachází ve výšce 30 metrů. Na nejvyšší plošinu vede 227 schodů a v závěrečné fázi kovový žebřík. Když máte štěstí na počasí, je zde krásný výhled jak na českou, tak německou část Šumavy. Můžete zde spatřit Ostrý, Debrník, vrchol Malého a Velkého Roklanu, Pancíř i Luzný, ale i na Plechý, Třístoličník a Trojmeznou nebo Oblík, Javorník a další. Betonová věž na Poledníku je jedinou zachovalou součástí původního rozsáhlého vojenského objektu postaveného v sedmdesátých letech kvůli protivzdušné obraně státu. Po roce 1989 byly okolní stavby zbourány a věž přestavěna v roce 1998 na rozhlednu. V zimním sezóně je rozhledna uzavřena.
Zazitkova cesta PolednikV letošním roce byla v blízkosti rozhledny otevřena nová zážitková trasa polomem horské smrčiny. V délce necelého kilometru umožní návštěvníkům sledovat přirozenou obnovu horské smrčiny po orkánu Kyrill.
Z Poledníku se vrátíme zpět na rozcestí Polední hora, odbočíme vpravo a klesáme po zelené značce místy bývalých hraničních zátarasů až do údolí Prášilského potoka k rozcestí Frantův most. Tato trasa je přístupná v období od 1.7. do 31.10. Po červené značce jdeme podél potoka a přes místo, kde se v minulosti nacházela obec Dolní Ždánidla, se vracíme zpět do Prášil.

Z Prášil k jezeru Laka (17 km)
Prášily opustíme po žluté turistické značce a vydáme se směrem na dnešní hraniční přechod Gsenget. Dnes zaniklá osada Gsenget vznikla v roce 1772. V jejím okolí stávaly další dvě osady - Horní a Dolní Ždánidla. Vesnice zanikly, ale jejich pozůstatky jsou ještě zřetelné. Z rozcestí je možné absolvovat krátkou odbočku ke státní hranici (cca l km), kde lze tuto hranici překročit po můstku přes potok Marchbach. Kousek po proudu potoka můžeme na levém břehu nalézt historický hraniční kámen zvaný „Josefovský“
Vrátíme se zpět na Gsenget (1032 m n.m.) a pokračujeme po červené značce kolem bývalých samot Horní Ždánidla do sedla pod masivem Ždánidel na místo zvané Zlatý Stoleček. Zde se v minulých dobách prý scházeli pašeráci, předávali si kořist a dělili se o výdělek. Je odtud krásný výhled na Poledník a Roklan. Po červené značce odtud dorazíme prudkým spádem až k jezeru Laka, které je nejmenším a nejvýše položeným ledovcovým jezerem na Šumavě - leží v nadmořské výšce 1096 m. Je ze všech jezer nejmělčí, na české straně jediné s plovoucími ostrůvky. Jezero zarůstá vegetací a postupně se mění na rašelinový močál. Voda z jezera odtéká Jezerním potokem do Křemelné. V minulosti byla voda vypouštěná z jezera využívána k plavení dříví.
Na zpáteční cestu vyrazíme po modré značce do bývalé sklářské osady Hůrka. Kdysi velmi významná osada s velkou sklárnou byla spjata se sklářskými rody Hafenbrändlů a Abelů a světově proslula výrobou benátských zrcadel. Z této osady se zachovala pouze hřbitovní kaple sv. Kříže. Místo, které popsal Karel Klostermann ve svém románu "Skláři" připomíná pamětní kámen.
Odtud pokračujeme vpravo po žlutých značkách kolem zbytků osady Stará Hůrka, přes most přes Jezerní potok do kopce k bývalé osadě Vysoké Lávky. Zde zahneme ostře vpravo a pokračujeme po zelené značce do Prášil.

Ke Křemelné (14 km)
Z Prášil se vydáme po silnici po zelené značce k bývalé tankové střelnici Slunečná a dále lesní cestou až do údolí řeky Křemelné k mostu u bývalé obce Stodůlky. Určitě vystoupejte cca. 500 m k vlastní bývalé obci Stodůlky, která se rozkládala na jihozápadním svahu hory Křemelná v nadmořské výšce 860 m. Rozlehlá obec, kdysi velká královácká rychta, byla za první republiky velikostí svého katastru po Praze druhou největší obcí v republice. O vyspělosti místních obyvatel také svědčí to, že ve všech domech byla tekoucí voda z vlastních pramenů a v sedmi z nich se dokonce svítilo elektřinou. Po odsunu Němců na konci druhé světové války byly Stodůlky téměř vylidněny a domy jejich obyvatel zničily v 50. letech armádní střely poté, co byl vytvořen rozsáhlý vojenský prostor Dobrá voda.
V dnešní době je zde dřevěný přístřešek a můžete se kochat výhledem do údolí řeky Křemelné. Řeka Křemelná dostala své jméno od stejnojmenné hory (1125 m n.m.), která nese jméno po mohutných pásmech křemene v jejím žulovém masivu. Zbyly zde doly a šachty, v nichž se obvykle po celý rok drží zbytky sněhu - proto se jim říká „sněžné jámy“.
Ze Stodůlek budeme pokračovat po modré značce přes bývalou osadu Velký Bor, ze které zbylo jen torzo památníku zdejších mužů, kteří padli v 1. světové válce. Přejdeme silnici a stoupáme stále po modré značce k rozcestí Nová Studnice, odkud je krásný rozhled do údolí Křemelné a Otavy. Poté sestoupíme vpravo po žluté značce k informačnímu středisku na Slunečné a po silnici dojdeme do Prášil.

[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: KU | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

11.09.2020: Americký sen – cestování za mé vlastní hranice / Vimperk, Kavárna Ve Skále
cestování s handicapem aneb nic není nemožné, od 19 hodin, vstupné 80 Kč. www.meks-vimperk.comjméno:
heslo:

Nová registrace


Srní a okolí - 5
Srní a okolí
zobrazení: 7931
známka: 0

Plešné jezero
Plešné jezero
zobrazení: 6768
známka: 0

Plešné jezero
Plešné jezero
zobrazení: 6768
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě