Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


* Svatováclavské slavnosti 2011 ve znamení tance a zpěvu

Vydáno dne 19. 09. 2011 (2970 přečtení)

Český Krumlov Svatováclavské slavnosti již tradičně a letos jubilejně podesáté roztančí Český Krumlov. Důvodů k oslavám je mnoho, proto se ve dnech 23. - 25. 9. 2011 budou konat slavnosti společně s 5. ročníkem Mezinárodního folklorního festivalu. Hold bude vzdán sv. Václavovi, patronovi české země, pivovarníků a vinařů, stejně tak jako se vzpomene státní svátek České republiky dne 28. 9. 2011.

Jak jinak oslavit tyto dny, než tancem, hudbou, dobrým jídlem a pitím? Na náměstí Svornosti bude od pátečního poledne po celou dobu slavností k vidění svatováclavský jarmark s tradičním zbožím a pochutinami, oficiálně pak budou slavnosti zahájeny 23. 9. v 17:30 hod starostou města Daliborem Cardou a místostarostkou Jitkou Zikmundovou. Již v odpoledních hodinách se ale v ulicích města objeví pestré kroje. Tanečníci Mezinárodního folklorního festivalu se podělí o své umění a předvedou, jak úzce je folklor a tanec spjat. V duchu hudby a tance bude pojat i páteční večer, návštěvníci se mohou těšit na Jaroslava Svěceného a Cigánské diabli, či skupinu Reliéf nebo Krumlov classic quitar duo.

Cigánski diabli, vrcholné hudební vystoupení tohoto ročníku slavností pod záštitou generálního partnera koncertu UniCredit Bank Czech republic. Jedinečné seskupení hudebníků, které vzniklo již v roce 1993. „Jedinečné podání písní a skladeb podpořené excelentní hrou na cimbál, violoncello a houslová sola, to je záruka nejkvalitnějších hudebních představení, které přinesly celosvětový věhlas. Když se na jevišti potkají Cigánski diabli s Jaroslavem Svěceným, českým houslovým virtuosem, vznikne jedinečné hudební spojení, které návštěvníky během dvouhodinového vystoupení jistě nenechá v klidu sedět, “ popisuje ředitel Městského divadla v Českém Krumlově a organizátor slavností Jan Vozábal.

Letos se do Krumlova vrací také famózní barokní ohňostroj Theatrum Pyrotechnicum z dílny pana Jiřího Honce a Zdeňka Štěpánka, který byl v minulém roce uveden poprvé a těšil se velkému zájmu. Koná se v pátek i v sobotu v klášterní zahradě Tramín od 21.00 hodin. Předprodej vstupenek na tuto akci je zajištěn pokladnou Městského divadla a Infocentrem Český Krumlov. Vstupenky v ceně 150 Kč je možné rezervovat on-line na www.ckrumlov.cz/tickets. Kapacita této podívané je omezena na 250 osob. Sobotní program znovu přinese do města Mezinárodní folklórní festival a tradice. Soubory Kapušančan ze Slovenska, Úsměv Opava, Úsvitáček České Budějovice a mnoho dalších již od 10 hodin ovládnou podium. Ti návštěvníci, kteří se pyšní jménem Václav či Václava by se neměli zapomenout podepsat v pamětní knize u krumlovského Infocentra na náměstí Svornosti. Jejich společné setkání je pak naplánováno na sobotní podvečer, v 17.30 hod bude vyhlášena „václavská“ soutěž spojená s fotografováním. Partnerem Svatováclavských slavností je poprvé v letošním roce UniCredit Bank Czech republic, která vyhlašuje soutěž o zajímavé ceny. Formuláře se šesti soutěžními otázkami budou během slavností po městě distribuovat hostesky a také budou k dispozici na pobočce firmy, vyhlášení vítězů soutěže proběhne v rámci sobotního programu na náměstí Svornosti od 17.45 hodin. Ve večerních hodinách pak vystoupí romské kapely ORIENT s tanečními vstupy skupin Benga Čave a Aver Drom.

Nebude chybět ani návštěvníky oblíbená Svatováclavská noc otevřených muzeí a galerií. Ve 20 hodin muzea a galerie zdarma otevřou své brány a vznikne jedinečná možnost nahlédnout do zajímavých expozic Regionálního muzea, Egon Schiele Art Centra, Musea Fotoateliéru Seidel , Galerie české kultury, Muzea marionet, navštívit věž Státního hradu a zámku Český Krumlov či zhlédnout ve foyer Městského divadla zajímavý model rekonstrukce kláštera klarisek v rámci projektu „Revitalizace areálu klášterů Český Krumlov“.

V zahradách pivovaru Eggenberg si přijdou na své během sobotního dne také děti, zábavné odpoledne s Jednotou přinese hry o zajímavé ceny. „Prezentace Regionální potravina Jihočeského kraje na tomtéž místě ukáže, co dobrého vzniká na jihu Čech. Ochutnat i nakoupit jihočeské masné výrobky, pečivo, med, ovocné štávy a další pochutiny bude možno po celý víkend,“ láká místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová. V pivovarských zahradách proběhne v sobotu i vyhlášení soutěže Omniplast rocková liga, zhlédnutí koncertů nejlepších účastníků této soutěže bude pokračovat vystoupením skupiny Čankišou. Tato hudební formace nominovaná na Anděla 2008 reprezentuje žánr worldmusic, zpívající uměle vytvořeným jazykem čanki. Nedělní odpoledne bude Zrcadlový sál Státního hradu a zámku Český Krumlov patřit divadlu a divadelnímu souboru Dyškanti. Oslavná dramatická báseň Rosa Rosensis (1497) od Jakuba Cantera, nizozemského básníka a humanisty oslavuje rožmberskou růži a podává vysvětlení o původu znaku, jež k Českému Krumlovu neodmyslitelně patří.

Program slavností víkendem nekončí, v Den české státnosti 28. 9. 2011 se budou konat mimořádné prohlídky kostela a kaple sv. Václava pod fundovaným vedením pana Petra Pavelce, ředitele pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Český Krumlov v tento den také navštíví světící českobudějovický biskup Mons. Pavel Posád, který bude celebrovat udělování svátosti biřmování v chrámu sv. Víta při svatováclavské mši svaté od 18 hodin. Během středečního dne je možno si také rezervovat divadelní prohlídku muzeem Fotoateliér Seidel během středečního dne, či absolvovat prohlídku města v délce 90 minut.

V neděli 2. 10. od 18 hodin bude dobu oslav uzavírat Svatováclavský podvečerník v sále Městské knihovny v Horní ulici. V rámci večera, který se koná pod záštitou starosty města bude možné zhlédnout Swingtrio se zpěvačkou Romanou Strnadovou, sólistkou Jihočeského divadla, v průběhu programu bude rovněž pokřtěna kniha Jana Vaněčka Veselosti z krumlovského Česka.

Vstupné na celý program slavností je zdarma, výjimky jsou uvedeny v programu Svatováclavských slavností. Více informací naleznete na www.ckrumlov.cz/svs2011 Město Český Krumlov doufá, že program zaujme všechny věkové skupiny a každý si najde tu část slavností, která jej potěší. Poděkování za podporu patří všem partnerům a organizátorům akce.

Pořadateli Svatováclavských slavností jsou město Český Krumlov, Městské divadlo Český Krumlov o.p.s., Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o., svatováclavské trhy zajišťuje Hana Pelzová. Produkci a program slavností připravuje Městské divadlo Český Krumlov.

Generálním partnerem Svatováclavských slavností je Budějovický Budvar, n. p. a Madeta a. s. Hlavními partnery Svatováclavských slavností jsou CzechTourism – Česká centrála cestovního ruchu a Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici, Schwan Cosmetics CR, spol. s r.o., Partnerem akce je Pivovar Eggenberg a UniCredit Bank Czech Republic, a. s. Mediální partneři akce jsou: Hitrádio Faktor, Český rozhlas České Budějovice, Ozvěny měst a obcí Českokrumlovska, OIS Český Krumlov.

Akci podpořili: Agentura českého keramického designu, Českokrumlovský nadační fond Malého Vítka, Divadelní soubor Rovnátka, Egon Schiele Art Centrum, Klub přátel Salonu Šnek o.s., Museum Fotoateliér Seidel, Muzeum marionet, Pavel Radosta ve spolupráci s National Geographic Česko, Oblastní spolek Českého červeného kříže, Regionální muzeum v Českém Krumlově, R. galerie, Rytířský řád Křížovníků.

Pořadateli Mezinárodního folklórního festivalu jsou: Folklórní soubor Růže, Folklórní sdružení české republiky, Dům dětí a mládeže Český Krumlov. Neváhejte mne kontaktovat v případě zájmu o dodatečné informace nebo ilustrační či aktuální fotografie. Průběžně aktualizované informace o městě Český Krumlov či o aktivitách Městského úřadu Český Krumlov sledujte na webových stránkách www.ckrumlov.cz/obcan

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek
Sdílet

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

29.09.2020: Přednáška "čím se u nás platilo" / Prachatice, muzeum
Přednáší PhDr. Jiří Chvojka, emeritní numismatik Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; od 17 do 19 hodin; po přednášce máte příležitost zjistit hodnotu starých mincí a bankovek, které schováváte doma. Program přednášek na aktuální sezónu najdete na webu www.prachatickemuzeum.cz

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.czjméno:
heslo:

Nová registrace


soubor šumavských roubených staveb - 7
soubor šumavských roubených staveb
zobrazení: 7672
známka: 1.44

Šumavská zákoutí - 1
Šumavská zákoutí
zobrazení: 8522
známka: 1.00

rozcestník Buchar
rozcestník Buchar
zobrazení: 3468
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě