Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


* Večer k poctě rožmberskému trubači: Renesanční noc

Vydáno dne 15. 09. 2011 (3138 přečtení)

Český Krumlov 16. září od 19:00 hod. ožijí českokrumlovské zámecké prostory dvorskou kulturou rožmberských rezidencí. Návštěvníci se budou moci zaposlouchat do renesanční hudby, přiučit se dobovým tancům, okusit dřívější gastronomii a užít si různé druhy renesanční zábavy. Akce je součástí oslav Rožmberského roku, pořádá ji Nadační fond Festival komorní hudby Český Krumlov ve spolupráci s Národním památkovým ústavem ÚOP České Budějovice – státním zámkem Český Krumlov.

Program:
o hudba, tanec, pijácké písničky, renesanční košilatá poezie
Účinkují:
o Peter Dostál-Berg – šofar, Gabrielova trubka a tromba clarina
o Rožmberská kapela
o Ludus Musicus
o Krumlovští pištci
o CK Brass Quintet
o Bratři z Růže
o Fioretto
o Wagabundus colective – kejklíři
o věštkyně
o a další krumlovští i nekrumlovští nadšenci

Z dobových listin předčítá PhDr. PaedDr. Aleš Stejskal, Ph.D.
Renesanční nocí jako hofmistr provází Miroslav Mareš.

Hostina:
šunky na rožni
zvěřina
pečená kuřecí stehýnka
ovoce a zelenina
rozmanité dortíčky a koláčky
pivo, víno, mošt

Nadační fond, jakožto pořadatel hudebního festivalu, zaměřil zvláštní pozornost v programu – „Renesanční noc“, rožmberskému trubači, a to i proto, že se o něm ne příliš často mluví, či píše. Ve smyslu jeho významu, bylo totiž založeni trubačského sboru v té době naprosto mimořádným činem a setkání s hudebníkem Peterem Dostálem – Bergem, hráčem na unikátní dechové nástroje jako je šofar, Gabrielova trubka, či tromba clarina, pak rozhodlo o obsahu Renesanční noci. Hosté uslyší hrát na jmenované nástroje právě jeho.

Zajímavé informace o konstrukci a hře na trombu clarinu:
Tromba clarina je trubka při ladění v D dlouhá 2024 cm, její délka se však mění podle ladění. Nemá žádný mechanismus jako dnešní moderní trubka. Zkráceně lze rozdíl vysvětlit tím, že zatímco dnešní hráč vytváří tón vdechováním vzduchu do nástroje, nátiskem a kombinací ventilů, tón v clarině se vytvářel pouze nátiskem a přefukováním. Vzorem pro tuto interpretaci byl hlas zpěváka. Ze záznamů víme, že interpreti dokázali nejenom hrát podle not, nýbrž vytvářet melodie podle textů (tzv. hymnus). Nástroj se používal stejnou měrou v církevní i světské oblasti.

V programu vystupují pražští hudební umělci /Rožmberská kapela a Ludus Musicus/, převážně však krumlovští nadšenci, kteří se po léta věnují interpretaci renesančního umění a to jak hudebního /CK Brass Quintet a Krumlovští pištci, tak tanečního /Fioretto/, jehož součástí bude předvedení i dvorské etikety.

Na odborných částech programu spolupracovali, jako odborní poradci PhDr. Pavel Slavko a PhDr. PaedDr. Aleš Stejskal.

Podrobnější popis historie založení trubačského sboru:
Poslední dva rožmberští vladaři byli pevně spjati s panovnickým dvorem Království českého a působili také v diplomatických službách. Po vzoru císařského a královského dvora zaváděli na svém panství hudební život, jak jej sami poznávali. Vilém z Rožmberka se brzy po nástupu na rodové panství snažil založit vlastní trubačský sbor. Zpočátku si půjčoval trubače z jiných šlechtických sídel, které pak velmi štědře odměňoval. Podle zápisu rožmberského kronikáře Václava Březana se Vilém z Rožmberka rozhoduje k založení vlastního trubačského sboru r. 1552.

Poté, co mu z Lince odmítli poslat trubače, se pan Vilém rozhodl opatřit si pro svůj dvůr trubače v Čechách. Do jeho služeb přichází Gregor Šamper z Lince, který zůstává až do doby vladařství Petra Voka. Patřil mu dům na Latránu, na kterém je vyobrazen a kde také zemřel. Pan Vilém, vladař rožmberský, mu umožňuje další vzdělání u Luciana Zigotty, znamenitého trubače dvorní kapely císaře Rudolfa II ., spolu s šesti novými trubači. Roční odměna za výuka celkové zaopatření tvořila obrovskou sumu ve výši 1620 kop.

Z dnešního pohledu je to astronomická částka, vyškolení trvalo 11 roků. Později dává vyškolit také Šampera mladšího a platí za něj 92 kop. Šamper provázel Viléma z Rožmberka při vojenském tažení proti Turkům, ale také ke korunovacím, jako např. do Polska roku 1572. V roce 1593 je L. Zigotta povolán do Krumlova na předvedení znalostí žáků. Požadovaný náklad na cestovné činil 59 kop.

Nejvíce zaráží nesrovnatelné obrovské částky, které Rožmberkové vynakládali v této oblasti. (Tehdy se počítalo v hodnotách arabského koně s brněním a podobně.) Tyto veliké sumy a dlouhý čas pro výuku mají své odůvodnění. Je zvláštní, že např. do vzdělání jednotlivých trubačů vložili v ročním výpočtu více, než na všechno úřednictvo a služebnictvo dohromady.

Jsou zde také nepředstavitelné statutární rozdíly. Hráč ve věži, který troubil signály, dostával odměnu v naturáliích, pivo, oblečení. Ten, který dovedl hrát melodie, byl u stolu vladaře a za výkony dostával nepředstavitelné dary a apanáže.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek
Sdílet

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

29.09.2020: Přednáška "čím se u nás platilo" / Prachatice, muzeum
Přednáší PhDr. Jiří Chvojka, emeritní numismatik Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; od 17 do 19 hodin; po přednášce máte příležitost zjistit hodnotu starých mincí a bankovek, které schováváte doma. Program přednášek na aktuální sezónu najdete na webu www.prachatickemuzeum.cz

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

Neexistuji vhodna data!jméno:
heslo:

Nová registrace


Modrava a okolí - 5

zobrazení: 8543
známka: 1.50

Infocentrum ve Stachách
Ve víceúčelové budově na autobusovém nádraží se nachází turistické infornační centrum, v prvním patře pak sídlo Regionální rozvojové agentury Šumava.
zobrazení: 8187
známka: 1.00

Srní a okolí - 5
Srní a okolí
zobrazení: 8065
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě