Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* VRCHOL PLAVEBNÍ SEZÓNY 2010 SE BLÍŽÍ

Vydáno dne 11. 08. 2010 (3643 přečtení)

Jelení vrchy V polovině srpna vyvrcholí letošní plavební sezóna, kterou folklorní sdružení Libín-S Prachatice připravuje spolu se svými českými a rakouskými partnery pod názvem Šumavský folklorní sdružení Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu 2010. Tímto srpnovým vrcholem je již tradičně akce Kulturní osa plavební kanál.

V sobotu 14. srpna 2010 má být nedaleko Jeleních Vrchů postaven a zapálen milíř na pálení dřevěného uhlí.

Milíř by měl mít objem zhruba 10-15 prostorových metrů měkkého palivového dřeva.

Milíř nedaleko Jeleních Vrchů by měl být postaven již po třetí za sebou. Poprvé to bylo v roce 2008, kdy se podařilo vypálit 383 kg dřevěného uhlí. O rok později se už řada lidí sázela, bude to letos víc než loni? Když v sobotu 8. srpna 2009 byl milíř po týdenním hoření otevřen, vydal nakonec rekordních 864 kg uhlí. Svým odhadem o množství vytěženého uhlí byl jeden z hasičů Klafferu, kteří přijeli na pozvání novopeckých hasičů, Hans. Spletl se jen o 189 kg. Zato plavební ředitel hádal, že se povede 300 kg.

Významným partnerem milíře bude i v letošním roce obec Nová Pec.

O den později, v neděli 15. srpna Jelení Vrchy nejprve ožijí folklorem. Hlavní slovo bude mít folklorní soubor Libín-S Prachatice.

Lidová písnička, tanec, muzika ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu patří. Před zhruba dvěma stoletími se plavilo za šumavských lesů palivové dříví pro císařské hlavní město Vídeň. Dřevo plulo přes hlavní evropské rozvodí k řece Grosse Mühl a po ní až k Dunaji do Untermühl pod zámkem Neuhaus. V okolí nebylo dost volného personálu, chodili k vytahování dříví skupiny mladých mužů a žen z Prácheňska v jihozápadních Čechách. Velmi tvrdě pracovali od pěti let ráno do sedmi večer. K překvapení ředitele panství Český Krumlov Ernesta Mayera nepadli po práci do postele, ale vytáhli z domova přivezené housle, citery a dudy, stále byly ještě v Čechách obvyklé. A tak nad ztemnělým táborem u Dunaje v místech, kam připlulo dřevo ze Šumavy, zněly české národní písničky, hrálo se, tancovalo. Při tom tanec Mayer nepovažoval za nejlepší způsob k odpočinutí unavených údů. Ráno pak zase v pět Češi byli s plavebními háky u vykládacích kanálů.

Od jedné hodiny po poledni se budou v romantickém koutě u horního portálu plavebního tunelu vyprávět pohádky z obou stran Šumavy. Českou vypravěčkou bude Helena Svobodová z Prachatic, která bude vyprávět spolu s Rakušanem Helmutem Wittmannem. Helmut Wittmann má velký podíl na tom, že vyprávění pohádek bude brzy zapsán na rakouský seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO.

Na Jelení Vrchy dospěla stavba plavebního kanálu v roce 1793. Po celých následujících sta let, do roku 1892, trvala "zlatá doba" Schwarzenberského plavebního kanálu. Za tuto dobu bylo do Vídně splaveno téměř osm milionů prostorových metrů dřeva. Tolik dřeva by zaplnilo českobudějovické náměstí do výšky sedmi Černých věží, tedy zhruba do výšky 500 metrů. Po skončení vídeňské plavby plulo dříví kanálem v jeho horní části ještě do šedesátých let dvacátého století.

Ukázka plavení dříví na Jeleních Vrších začne ve dvě hodiny po poledni na okraji lesa pod myslivnou. Polena a klády poplují až k potoku Hučice vzdálenému cca 1,5 kilometru.

Až budou plavci a diváci přicházet po plavení zpět na Jelení Vrchy, bude je vítat před expozicí EXPO KANÁL ve stodole domu č.p. 13 kapela Libín-S. Bude je zvát na další vyprávění pohádek ve stodole.

Po pohádkách na nedalekém pódiu dozní folklorní slavnost.

Nedaleko Jeleních Vrchů by měl stále hořet milíř. Plavci a diváci se na něj budou moci podívat. Bude vypadat nejspíš podobně, jako ten milíř z pohádky, jen bude opravdický. Milíř bude hořet až do soboty 21. srpna.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MS | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

29.09.2020: Přednáška "čím se u nás platilo" / Prachatice, muzeum
Přednáší PhDr. Jiří Chvojka, emeritní numismatik Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; od 17 do 19 hodin; po přednášce máte příležitost zjistit hodnotu starých mincí a bankovek, které schováváte doma. Program přednášek na aktuální sezónu najdete na webu www.prachatickemuzeum.cz

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

Neexistuji vhodna data!jméno:
heslo:

Nová registrace


Sudslavická naučná stezka - 11
Sudslavická naučná stezka
zobrazení: 8057
známka: 0

Horská synagoga v Hartmanicích - 4
Hartmanická synagoga
zobrazení: 7655
známka: 0

Srní a okolí - 2
Srní a okolí
zobrazení: 8831
známka: 2.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě