Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


* Vyjde nový aršík známek se šumavskou tématikou

Vydáno dne 25. 08. 2011 (3285 přečtení)

BRS známky Česká pošta vydává 31.8. 2011, v rámci cyklu Ochrana přírody – Biosférické rezervace UNESCO České republiky, svůj 6. aršík známek. Tento nový aršík, který je složen ze 4 kusů známek a 4 kupónů, představí biosférickou rezervaci Šumava. Vydáním známek se šumavskou tématikou se připomíná ochrana zdejší přírody.

Nový aršík známek s tématem biosférické rezervace představuje typické šumavské úkazy, například skalní suťovisko, dvojvrchol hory na hraničním hřebenu nebo říční fenomén Vydry a rašelinišť. Nedílnou součástí budou také charakteristické druhy šumavské přírody – z velkých savců rys ostrovid a los evropský, ptáky zastupují tetřev hlušec, tetřívek obecný, datlík tříprstý a kos horský. Hmyzí říš pak představí žluťásek borůvkový, modrásek stříbroskvrnný, perleťovec mokřadní, okáč rudopásný a střevlík Ménétriésův. Na aršíku nebude chybět ani šumavská flóra, například hřib šumavský, dřípatka horská či hořec panonský a další.

Nové známky se šumavskou tématikou připomenou ochranu zdejší přírody – první přírodní rezervaci na Boubíně, vznik prvních státních rezervací (například Plešné jezero, Weitfällerské slatě), či 21. výročí biosférické rezervace Šumava a v neposlední řadě také 20. výročí zřízení NP Šumava.

Aršík, jehož návrh zpracovali výtvarníci Libuše a Jaromír Knotkovi a rytinu vytvořil Martin Srb, se skládá ze 4 známek a 4 kupónů. Známky jsou v hodnotách 10, 12, 14 a 18,- Kč. Vydány rovněž budou příležitostné obálky a pohlednice. Pro tisk byla použita nejkvalitnější technologie kombinovaného tisku (ocelotisk a hlubotisk), která se používá pro přepis uměleckých děl a původní známkové tvorby. Autoři návrhu, manželé Knotkovi, obdrželi v loňském roce prestižní ocenění v anketě „O nejlepší známku roku 2010“, a to za známku v nominální hodnotě 10,- Kč, která také patří do cyklu biosférických rezervací.

Návštěvníci NP Šumava mohou též získat otisk příležitostného razítka, Česká pošta totiž předpokládá jeho použití ve čtyřech šumavských poštách – ve Stožci, Kvildě, Srní a Prášilech.

Nejen filatelistům je určen slavnostní křest aršíku, který pořádá Klub filatelistů 03-09 v Sušici spolu s autory, a to v sobotu 3. září v 10.00 hodin v prostorách Smetanova sálu Gymnázia v Sušici. Program již začíná v 8.00 hodin, kdy se bude konat výměnná schůzka sběratelů, od 10.30 hodin pak následuje autogramiáda autorů.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek
Sdílet

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

29.09.2020: Přednáška "čím se u nás platilo" / Prachatice, muzeum
Přednáší PhDr. Jiří Chvojka, emeritní numismatik Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; od 17 do 19 hodin; po přednášce máte příležitost zjistit hodnotu starých mincí a bankovek, které schováváte doma. Program přednášek na aktuální sezónu najdete na webu www.prachatickemuzeum.cz

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

Neexistuji vhodna data!jméno:
heslo:

Nová registrace


Modrava a okolí - 5

zobrazení: 8568
známka: 1.50

Horská synagoga v Hartmanicích - 7
Hartmanická synagoga
zobrazení: 7889
známka: 0

Srní a okolí - 6
Srní a okolí
zobrazení: 7741
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě