Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


Tipy na výlety

* Zámek Kratochvíle

Vydáno dne 02. 04. 2009 (5713 přečtení)

kratochvileNedaleko města Netolic v bažinaté krajině mezi rybníky Netolické pánve stojí oblíbený renesanční zámek Kratochvíle, jehož název přímo signalizuje kratochvíli, což je zastaralý výraz pro „příjemné ukrácení času a zábavu“.Tak proč příjemně neukrátit čas právě návštěvou zámku Kratochvíle?


Původně zde stával středověký dvůr Leptáč, který v roce 1959 věnoval Vilém z Rožmberka regentovi svých panství a staviteli jihočeských rybníků Jakubu Krčínovi z Jelčan. Ten si v sousedství dvora vystavěl velkou tvrz s rozsáhlou loveckou oborou. Ta se zalíbila i jeho pánovi Vilémovi, a tak ji s Krčínem směnil za panství Sedlčany. Roku 1583 pověřil Vilém z Rožmberka vlašského stavitele Baldassara Maggiho z Arogna, aby mu postavil po vzoru italských vil nový lovecký zámek. Obtížné terénní podmínky, které byly dány především bažinatým podkladem, si vyžádaly zpevňování základů olšovými piloty, které za nepřítomnosti vzduchu v bahně zkameněly a staly se důležitým statickým prvkem celé stavby. Stavba celého areálu byla dokončena v obdivuhodně krátké době šesti let (1583 - 1589), včetně rozsáhlé malířské a štukové výzdoby vycházející z loveckých motivů a výjevů z římských dějin, kterou byli pověřeni malíř Georg Widman a italský štukatér Antonio Melana.

Kratochvíle zahajuje turistickou sezónu již v sobotu 4. dubna 2009, kdy se zámek otevírá pro veřejnost vždy o víkendech. O sobotách a nedělích tu bude otevřeno vždy od 9:00 do 16:00 s tím, že poslední prohlídka začíná v 15:15, od května je pak zámek otevřen denně mimo pondělí.
V minulém roce skončila dlouholetá prezentace nejvýznamnějších děl českého animovaného filmu, která byla v interiérech zámku instalována více než 25 let. Za tu dobu si získala velikou popularitu u generací především dětských návštěvníků. Od června 2008 byla zpřístupněna nová prohlídková trasa, byl zrekonstruován Zlatý sál, který představuje vrchol renesančního štukatérského umění. V interiérech prvního patra uvidí návštěvnicí předpokoj, pracovnu a ložnici Petra Voka, mimo jiné se skříní sloužící k vylévání nočníků. A na co se můžete těšit v nové turistické sezóně? Byla zrestaurována malířská výzdoba v "Dvořanské světnici", právě probíhají intenzivní práce kladení dlažeb ve Velkém horním sále a dokončují se práce na instalaci dřevěné podlahy v pokoji Jana Zrinského ze Serynu, synovce posledních Rožmberků, který na Kratochvíli také jezdíval a trávil zde volné chvíle.

Přijeďte se podívat!

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: KU | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

29.09.2020: Přednáška "čím se u nás platilo" / Prachatice, muzeum
Přednáší PhDr. Jiří Chvojka, emeritní numismatik Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; od 17 do 19 hodin; po přednášce máte příležitost zjistit hodnotu starých mincí a bankovek, které schováváte doma. Program přednášek na aktuální sezónu najdete na webu www.prachatickemuzeum.cz

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

Neexistuji vhodna data!jméno:
heslo:

Nová registrace


Tříjezerní slať - 9
Tříjezerní slať
zobrazení: 9479
známka: 1.00

Výhled z Plechého
Výhled z Plechého
zobrazení: 6998
známka: 0

Výhled na Plešné jezero
Výhled na Plešné jezero
zobrazení: 6984
známka: 3.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě