Čtení ve vlaku

Autor: MK <kytlicova(at)rras.cz>, Téma: AKTUALITY, Vydáno dne: 31. 08. 2007

Zajímavá kulturní akce v rámci projektu „KulTOUR ve vlaku“ proběhne tuto neděli 2.9. na bavorské straně Šumavy. Recitace z děl šumavského autora Karla Klostermanna zazní v regionálním, moderním bavorském vlaku, zvaném Waldbahn.

Cestující mohou přistupovat a vystupovat v běžných stanicích a zastávkách, naslouchat za jízdy recitaci a nemusejí platit žádné zvláštní vstupné, jen lístek na vlak. Průvodčím a recitátorem ve vlaku bude Hans Pongratz, znalec české a bavorské pošumavské lidové hudby. Slova bude doprovázet hrou na akordeon.

Vlak pojede mezi velkou železniční křižovatkou Plattling (odjezd 10.05) a městem Zwiesel (příjezd 10,55). Ve Zwieselu je možné navštívit velkou zemskou výstavu Bavorsko-Čechy, výstavu skla v Muzeu lesa nebo výstavu loutek. Celý den tu budou hrát loutková divadla z Česka i Bavorska. Výstava Bavorsko-Čechy trvá do 14.10. Do 11.11. je otevřena výstava „Tvůrci českého sklářství 1945-1970“ v Muzeu skla ve Frauenau a do 21.10. výstava „Kloss - Knedlík – Knödel“ v Městském muzeu v Deggendorfu.

Další akce: 16.9. v 10,30 mohou návštěvníci Šumavy sledovat tradiční mši pod otevřeným nebem na hoře Luzný a 23.9. se bude na hraničním nádraží Železná Ruda slavit 130 let nádraží, které je evropsky unikátní – prochází jím totiž státní hranice. Všechny cíle jsou dosažitelné vlakem jak z české, tak z bavorské strany.