Nová autobusová linka na šumavské Černé jezero

Autor: DN <novotna(at)rras.cz>, Téma: AKTUALITY, Zdroj: Tisková zpráva NP Šumava, Zpracováno z podkladů dodaných ČSA, Vydáno dne: 05. 08. 2010

Ekobus Od soboty 7. srpna 2010 mají návštěvníci Šumavy možnost dostat se k Černému jezeru, největšímu českému jezeru na Šumavě, pohodlně a ekologicky novou autobusovou linkou zvláštní dopravy, kterou zavádí společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s., na objednávku města Železná Ruda. Moderní nízkopodlažní autobus na stlačený zemní plyn, bude zajišťovat dopravu mezi parkovištěm na Špičáckém sedle a Černým jezerem.

Linka o délce 4 km bude v provozu denně až do 28. srpna. Zřizovatel si slibuje od nové linky zlepšení komfortu a dostupnosti unikátního Černého jezera především pro rodiny s malými dětmi, vozíčkáře, seniory a ostatní návštěvníky se zhoršenou pohyblivostí.

Odjezdy ze Špičáku jsou v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hod. Jízdné je stanoveno na 50,-Kč pro dospělé, pro děti mezi 6 až 15 rokem, držitele TP, ZTP, ZTP/P a osoby starší 62 let na 25,-Kč. Jízdenka platí na lince až 3 hodiny od výdeje.

Největší české karové Černé jezero na Šumavě má velikost 18 hektarů a hloubku 40 metrů. Nachází se v nadmořské výšce 1008 metrů na severovýchodní straně Jezerní hory, strmá jezerní stěna má výšku 300 metrů. Unikátní zachovalá příroda kolem jezera vedla již v roce 1911 k vyhlášení ochranného režimu a v roce 1933 byla vyhlášena Národní přírodní rezervací Černé a Čertovo jezero. Oblíbený turistický cíl byl po roce 1950 uzavřen do pohraničního pásma, turisté se k jezeru vrátili až v šedesátých letech. Opravená přístupová cesta k jezeru od Špičáckého sedla, umožnila zavedení sezónní dopravy. Provozování linky bylo ukončeno kolem roku 1989.

Autobus, který bude nově na Černé jezero s cestujícími jezdit, vyrobila česká továrna SOR Libchavy. Jedná se o nízkopodlažní autobus SOR CN 12 EKOBUS s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG), který je určený pro městské či příměstské linky a disponuje 42 místy k sezení a 55 místy ke stání. Převeze též 2 invalidní vozíky, které snadno do autobusu najedou přes vyklápěcí plošinu. Autobus je dlouhý 12 metrů, má hmotnost 9,6 tuny bez cestujících a dosahuje rychlosti 100 km/hod. Vybaven je šestiválcovým motorem Cummins o výkonu 206 kW a tlakovými zásobníky na stlačený zemní plyn umístěnými na střeše vozu o objemu 960 litrů. Na jedno natankování ujede vůz kolem 300 km.

Jízdní řády a ceník nové autobusové linky na Černé jezero si můžete stáhnout zde: Jízdní řády, Ceník