Český Krumlov chystá Svatomartinské hodování

Autor: MK <kytlicova(at)rras.cz>, Téma: AKTUALITY, Vydáno dne: 09. 11. 2012

Zahradní slavnost ve vyhřívaném stanu s hudbou, ochutnávky a celý týden příjemného setkávání s vínem a vybranými gastronomickými lahůdkami nabídne od 11. do 18. listopadu akce nazvaná Svatomartinské hodování.

Koná se prvním rokem, ale s vínem je město spjaté už v dávné historii. „Rožmberkové se pokoušeli pěstovat víno na Jižních zámeckých terasách. Dosud na některých z nich vinná réva roste,“ upozornil Miroslav Reitinger, ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu.

Akci společně pořádají Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově, o. s. a Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o. Organizátoři věří, že oživí město v čase mimo hlavní sezonu.

„Připravujeme bohatý program, jehož hlavním cílem je vytvořit přátelskou atmosféru při setkání místních obyvatel a podnikatelů,“ upřesnil předseda sdružení Jaromír Boháč. Doufá, že novinka by mohla zaujmout více než tři stovky návštěvníků.

Prvním impulsem k uspořádání oslav vína byla letos v létě návštěva hostů z Mikulova na českokrumlovské radnici. Ideálním termínem pro tuto akci se stane neděle 11. listopadu, den svátku sv. Martina. Proto si lidé společně poprvé připijí Svatomartinským vínem v symbolickém čase: 11. 11. v 11 hodin a 11 minut, a to přímo na českokrumlovském náměstí Svornosti.

Pak si budou moci celý týden až do další neděle užít podzimní oslavu vína i sezónní gastronomie, což znamená nejen svatomartinskou husu, ale také místní potraviny. Příležitost k tomu budou mít v šestnácti českokrumlovských restauracích a v dalších místech. Svatomartinské víno je svěží a ovocité, které sice zrálo pouhých pár týdnů, avšak už stačilo získat svůj osobitý charakter. Na výběr budou ale i další kvalitní druhy vína.

Týdenní hodování vyvrcholí v sobotu 17. listopadu Zahradní slavností vína, která začne ve 14 hodin ve vyhřívaném stanu v Pivovarské zahradě. O muziku se postupně postarají smooth jazzová kapela Season Match, cikánská kapela Cindži renta a "rocková" cimbálovka Medicimbal.

Lidé budou ochutnávat více než 50 vzorků mladých vín od moravských a českých vinařů a také zjistit, jak se snoubí víno se sýry z Madety a uzenářskými specialitami firmy Antoni. Vína, která je zaujmou, si mohou koupit od vinařů za zvýhodněné ceny. Během celého odpoledne vinaři se zájemci rádi pohovoří a možná i poodhalí tajemství svého vína.