Den luštěnin v Chanovicích

Autor: MK <kytlicova(at)rras.cz>, Téma: AKTUALITY, Vydáno dne: 30. 09. 2014

hrách květa korečková

Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech, Obec Chanovice a Vlastivědná společnost REGIO v Klatovech Vás srdečně zvou na Den luštěnin, tradiční podzimní den potravin z regionu jihozápadních Čech.

Letos se bude konat již 8. ročník.

Akce se uskuteční v chanovickém skanzenu, v sobotu 4. října 2014, od 10 do 17 hodin.

Vstupné 30 Kč, děti do 130 cm výšky vstup zdarma.

Den luštěnin navazuje na tradici podzimních potravinových dnů v chanovickém skanzenu (Den brambor 2007, Den mouky 2008, Den mléka 2009, Den ryb 2010, Den ovoce a zeleniny 2011, Den medu 2012, Den vajec 2013), při kterých chce klatovské muzeum a jeho spolupořadatelé představovat veřejnosti tradiční české základní potraviny, způsob jejich pěstování či výroby; přípravu základních jídel z těchto surovin i regionální (popř. české) pěstitele a výrobce.

Luštěnina, neboli luskovina, je souhrnné označení pro skupinu rostlin a jejich plodů zahrnující především hrách, fazole, čočku a sóju. Řadí se k nim dále podzemnice olejná, různé druhy bobů, vikve a také cizrna. Zralá a jedlá semena těchto jednoletých bobovitých rostlin, které vytvářejí lusky, se pěstovaly a konzumovaly u starověkých civilizací Předního východu již před 9 000 lety, znaly je vyspělé kultury jižní Ameriky, Afriky i Evropy.

Na našem území je patrně nejstarší luštěninou hrách, který se ve střední Evropě začal šířit v 6.-5. tisíciletí př. n. l. a ve středověku se stal typickým jídlem Čechů. Čočka a fazole se používají v české kuchyni až od 19. století.

Doprovodný program:

doprovodné výstavy (druhy luštěnin, výrobci luštěnin, Chanovický betlém, výstava k Roku lidové architektury v České republice)

luštěninové a jiné občerstvení

prodej luštěnin

hudební vystoupení od 12.00 hodin: Lebeda Boys

veřejný seminář Cechu dráteníků České republiky

představení Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech

malý farmářský trh místních pěstitelů, výrobců a prodejců

možnost návštěvy zámeckého areálu, výstav, rozhledny a skanzenu

ve skanzenu prezentace rekonstrukce roubené stodoly Příkosice čp. 29 a vesnické usedlosti Lužany čp. 35.

Další program v konírně zámeckého areálu:

- 12.30 hod. křest publikace "Archeologický výzkum panského sídla v Chanovicích" - 13.00 hod. zahájení výstavy "Návraty", práce studentů ISŠŽ Plzeň

Informace:

Mgr. Luboš Smolík, tel. 737 061 235, smolikovi.chan@tiscali.cz, obec.chanovice@email.cz

Petr Klásek Černický, tel. 606 645 795

úvodní foto: Květa Korečková