Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Češi a Němci o víkendu zahájí letní sezónu na Mouřenci a oslaví čtvrtstoletí společné práce při záchraně tohoto šumavského kostela

Vydáno dne 27. 05. 2016 (3546 přečtení)

Tradiční česko-německou mší začne v sobotu další letní sezona v kostele sv. Mořice na Mouřenci u šumavského Annína.

Lidé z obou stran hranice si zároveň připomenou 25 od založení německého spolku, který nechal v 90. letech zdevastovaný kostel opravit.

Slavnost začíná v sobotu 28. května ve 14 hodin. Bohoslužbu bude celebrovat místní farář Tomas van Zavrel. „Mám obrovskou radost, že se na Mouřenci potkávají Češi a Němci a neřeší křivdy z minulosti, ale myslí na společnou přítomnost a budoucnost a vymýšlejí společné projekty a jde jim o zvelebení tohoto krásného šumavského kostelíku. Je to místo smíření, místo klidu, místo promodlené,“ říká mouřenecký farář.

Zazní známá mše Waldermesse v podání německého hudebního uskupení Lamer Winkel Sänger. „V roce 1991 se skupina vysídlených německých rodáků domluvila, že za komunistického režimu zdevastovaný Mouřenec opraví. Začali sbírat peníze a pustili se do práce. Ve spolupráci s Čechy a českými úřady během dvou let kostel zachránili a patří jim za to velké poděkování. Při sobotní bohoslužbě si chceme připomenout dobu, kdy se bohoslužby sloužily ještě na hřbitově, protože kostel byl zničený. Především si ale připomeneme, že je za námi 25 let společného díla Čechů a Němců a že dnes jsme opět dobrými přáteli a sousedy,“ říká předseda podpůrného spolku Förderkreis zur Erhaltung von St. Maurenzen Hans Hermann Kaiser.

Při bohoslužbě se do kostela na Mouřenci vrátí srdce z původního zvonu z roku 1858. „Desítky let ho měl jeden z občanů Sušicka na své zahradě. Teď se rozhodl, že ho vrátí tam, kam patří. Předloni jsme na internetu vydražili kus ukradeného mouřeneckého oltáře, loni nám jeden pán přivezl zpět po 47 letech lebku z mouřenecké kostnice. Moc si toho vážíme a jsme rádi, že získáme další dílek do mozaiky mouřenecké historie,“ dodává Lukáš Milota z inciativy Přátelé Mouřence, která připravuje i na letošní léto bohatý duchovní, kulturní a vzdělávací program. „Stručně tento program při mši představíme. Bude to řada koncertů různých hudebních žánrů, adorace, ale také přednáška o freskách, setkání se staviteli šumavských kaplí, dětský den nebo odpoledne s židovskou tematikou,“ dodává Milota.

Po bohoslužbě budou následovat křtiny. „Jsme šťastní, že po synovi Petrovi můžeme na Mouřenci pokřtít i naši dceru Terezku. Na Annínsku jsem trávil u babičky a dědečka všechny prázdniny a tento region je proto pro mne srdeční záležitostí,“ vysvětluje otec křtěné holčičky Petr Kaltenbrunner.

Přímo u hřbitova bude během slavnosti také stánek s občerstvením. Před mší a po ní bude možné si také prohlédnout kostel, kostnici i malé muzeum Paměť Mouřence v sakristii a oratoři. Výtěžek z dobrovolných příspěvků půjde na plánovanou opravu vzácných fresek ze 14. století.

Bc. Lukáš Milota


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

29.09.2020: Přednáška "čím se u nás platilo" / Prachatice, muzeum
Přednáší PhDr. Jiří Chvojka, emeritní numismatik Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; od 17 do 19 hodin; po přednášce máte příležitost zjistit hodnotu starých mincí a bankovek, které schováváte doma. Program přednášek na aktuální sezónu najdete na webu www.prachatickemuzeum.cz

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

Neexistuji vhodna data!jméno:
heslo:

Nová registrace


Výhled z boubína
Výhled z boubína
zobrazení: 4573
známka: 1.00

Šumavské zákoutí - 1
Šumavské zákoutí
zobrazení: 8535
známka: 1.67

soubor šumavských roubených staveb - 5
soubor šumavských roubených staveb
zobrazení: 8285
známka: 2.50

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě