Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


Články

* Na Šumavě vzniká dokument o osudech židovského obyvatelstva

Vydáno dne 04. 05. 2012 (3162 přečtení)

natáčení o židovských osudech z 2 světové války

První dokument svého druhu, který zaznamenává životy a osudy jihočeských a bavorských Židů, kteří žili na Šumavě, vzniká v koprodukci České televize, Centra divadelní, dramatické a hudební tvorby.

Dokument by měl upozornit na skutečnost, že židé byli normální lidé, kteří měli radosti i starosti jako ostatní obyvatelé. Scénáristou, režisérem a producentem za ZF Film je Mgr. Zdeněk Flídr.

Ke konci dubna letošního roku natáčel v Národním parku Šumava štáb České televize dvoudílný dokument s názvem „Vyvoleni k utrpení – osudy židovského obyvatelstva na Šumavě a v bavorském lese“. Vzpomínkami pamětníků a vyprávěním historiků tak vzniká jedinečný příběh, který divákům přiblíží osudy jednotlivců i židovských rodin, žijících na Šumavě. Linie příběhů sahá až do 10. století a končí rokem 1945.

„Tímto dokumentem bych chtěl seznámit širokou veřejnost s tradicemi a životem židovských obyvatel jak na Šumavě, tak v Bavorském lese a přiblížit jejich vzájemné soužití s Čechy a Němci. Při této příležitosti bych podotknul, že to jsou první dokumenty, které zpracovávají téma osudů jihočeských židů na Šumavě,“ řekl režisér a scénárista Mgr. Zdeněk Flídr.

Filmaři se pokusili zmapovat některý z pogromů ve středověku - např. masakr v září 1338 ve Straubingu a o pár let později v Pasově. „Mgr. Václav Diviš z Horské synagogy v Hartmanicích nás seznámil s dalšími smutnými událostmi z března 1866 v Sušici a vyprávění PhDr. Simony Kotlárové nás zavedlo ke dni 19. ledna 1919, kdy ve Strakonicích hladové bouře přerostly v drancování židovských obchodníků. Další vypravěčkou byla Dr.Dorit Krenn, která nás seznámila s případy individuálního teroru včetně vražd ve třicátých letech v Bavorsku,“ upřesnil Zdeněk Flídr.

Jednou z nejsilnějších sekvencí II. dílu je putování po trase tzv. "Volarského pochodu smrti", který vyšel 13.dubna 1945 z koncentračního tábora Helmsbrecht a skončil 5. května ve Volarech a 6. května v Husinci u Prachatic. „Na 1 300 převážně židovských žen z Polska, Ukrajiny, Haliče a Německa vyšlo za doprovodu ozbrojených dozorců SS na trasu Hemlbrechts - Svatava - Domažlice - a dále přes Hartmanice, Kvildu do Volar. Ve Svatavě se pochod rozdělil a dále pokračovalo až 900 žen. Po strastiplné cestě jich do Volar a Husince dorazilo ani ne 150! Ve Volarech je pochováno 95 z nich,“ sdělil Zdeněk Flídr a dodává: „Chtěl bych, aby se v životech lidí, o nichž dokument hovoří, poznal každý divák, aby pochopil, co znamená opuštění rodného domu, drobností ke kterým lnul, přátel, upření vzdělání, ztrátu veškerého majetku, absolutní ponížení a nakonec i ztrátu života.“

Na natáčení filmu spolupracovala také Správa NP a CHKO Šumava. „Krajina se za více než 65 let od 2. světové války značně změnila. Přesto je řada míst, kde je od pamětníků a z archívu doloženo, že tudy smutný pochod na konci války procházel,“ řekl Josef Štemberk, vedoucí oddělení vztahů s veřejností. V národním parku se natáčelo na Polce u Horní Vltavice, v Kvildě, Horské Kvildě, Rejštejně a Svojších, kde se například dle svědectví paní Marie Malé ze Sušice, pokusila její maminka podat zuboženým ženám alespoň vodu. „Premiéru filmů plánuje Česká televize zřejmě na listopad tohoto roku. Ještě předtím budeme jednat o možné předpremiéře v regionu, aby si tuto sice smutnou, ale nezapomenutelnou kapitolu dějin Šumavy připomněli důstojně i všichni obyvatelé Šumavy,“ doplnil Josef Štemberk.

Informace k filmu:

Oba díly dokumentů:„ VYVOLENI K UTRPENÍ – OSUDY ŽIDOVSKÉHO OBYVATELSTVA NA ŠUMAVĚ A V BAVORSKÉM LESE" budou premiérově uvedeny na ČT 2 během druhé poloviny roku 2012. Kameramanem uvedeného dokumentu je Mgr. Andrej Barla, zvukovým mistrem Ing. Jan Štěpánek a technikem René Sládek, střihačem Miloš Málek , producentem za ZF FILM Zdeněk Flídr, ml. Překlady dokumentů a výpovědí dělala PhDr. Hana Tomsa - Hladík a tlumočil Mgr. Lubomír Ďurožko. Natáčení se z Německé strany zúčastnilo a vypovídá v obraze 23 historiků a pamětníků a na 100 členů Jüdischen Gemeinde ve Straubingu. Z české strany pak 18 historiků a odborníků a 5 pamětníků. Při navazování četných kontaktů na české a německé straně situaci zjednodušovala skutečnost, že se na projektu podílí Program přeshraniční spolupráce CÍL 3 ČR - Svobodný stát Bavorsko, Česko-německý fond budoucnosti, Jihočeský kraj a Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

V období od 17. do 21.května 2012 bude štáb natáčet ve Vídni setkání příslušníků rodu Getreuer ze Šumavy, Libochovic a Vídně, včetně jejich potomků, kteří dnes žijí v Izraeli, USA, Kanadě, Austrálii, Holandsku, Německu a ve Vídni. Reportáže budou součástí uvedených dokumentů.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

29.09.2020: Přednáška "čím se u nás platilo" / Prachatice, muzeum
Přednáší PhDr. Jiří Chvojka, emeritní numismatik Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; od 17 do 19 hodin; po přednášce máte příležitost zjistit hodnotu starých mincí a bankovek, které schováváte doma. Program přednášek na aktuální sezónu najdete na webu www.prachatickemuzeum.cz

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

Neexistuji vhodna data!jméno:
heslo:

Nová registrace


Modrava a okolí - 2

zobrazení: 7357
známka: 0

radnice
radnice
zobrazení: 10519
známka: 2.00

Srub na Svinné
Srub na Svinné
zobrazení: 3867
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě