Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Oslavy osvobození ve Kvildě

Vydáno dne 02. 05. 2012 (8059 přečtení)

květnové osvobození Kvilda

Obec Kvilda a klub 4. obrněné divize Plzeň ve spolupráci s obcí Modrava a Borová Lada vás zvou u příležitosti 67. výročí osvobození jihozápadních Čech a ukončení 2. světové války na víkendový program:

Pátek 4. května 2012:

příjezd, stavba tábora ve Kvildě - Chata "U PILY“ Kvilda • 10,30 hod. beseda k tématu – Borová Lada

Sobota 5. května 2012:

• 10,00 hod. doprovodný program

• 10,30 hod. prohlídka techniky a tábora

• 11,00 hod. pietní akt u pomníku „Neznámého vojína“

• 13,30 hod. bojová ukázka z východní fronty“

• 15,00 hod. bojová ukázka ze západní fronty – bitva o Kvildu“

• 16,30 hod. ukázka zbraní a techniky / bojová ukázka ,,někde na demarkační linii“ – Filipova Huť

• 20,00 hod. taneční zábava

Neděle 6. května 2012: odjezd

Hostující kluby: 4th Plzeň, 2. pěší divize a Infanterie regiment List Hradec Králové, Bergowci Plzeň, Klub historických zbraní při KVV České Budějovice, Kvh Panzergruppe Kleist, Kvh Příbram, Vcc Sturm, Kvh Předměřice, Kvh Feldgendarmerie Budweis

Video z bitvy o Kvildu z roku 2010 můžete sledovat zde.

Poloha obcí uprostřed šumavských plání, které jsou nejrozsáhlejší souvislou plochou střední Evropy nad 1000 m n. m. je unikátní a poskytuje turistům ojedinělé sportovní i estetické zážitky. Jsou významným turistickým střediskem šumavských plání, kterým ročně projde až 900 tisíc turistů. Obce tvoří přirozenou křižovatku řady turistických i cyklistických tras.

Pro návštěvníky těchto obcí je u příležitosti 67. výročí osvobození jihozápadních Čech americkou armádou a ukončení 2. světové války připraven již tradiční program oslav. Jako každý rok si připomeneme odkaz na bezohlednost a krutost jak válečných tak i poválečných let v tomto regionu. Tato akce je největší v tomto regionu a svojí návštěvností jedna z největších v naší republice.

Celý víkendový program se uskuteční jak za podpory Krajského úřadu Jihočeského kraje pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Zimoly, Obce Kvildy, Modravy a Horské Kvildy.

Po pátečním příjezdu bude probíhat ve Kvildě v odpoledních hodinách stavba tábora, kde si bude moci veřejnost ,,osahat“ historickou vojenskou techniku. Sobotní program bude zahájen v 11.00 hod. pietním aktem u pomníku „Neznámého vojína“ v centru obce, kde bude položena kytice a pak už bude vše ve znamení netrpělivě očekávané bitvy. Německá osádka by měla při osvobozování Kvildy sehrát klíčovou úlohu a zamezit postupu nejenom amerických sil.

K hlavnímu střetu dojde v odpoledních hodinách ukázkou z ,,východní“ a následně ze ,,západní fronty“. Ztráty budou jistě na obou stranách, ale doufáme, že vše dopadne podle historického scénáře. Odpoledne bude už patřit nejenom dětem, pro které bude připraven táborový oheň s opékáním špekáčků a s country kapelou.

Cílem celých slavností bude připomenutí si sled událostí na přelomu dubna a května 1945. Tehdy americké jednotky překročily průsmyky v jižní části Českého Lesa a Šumavy v prostoru Hartmanic a Kunžvartu (dnešního Strážného), dále Zátoně a Horní Vltavice. Tam se střetly se zbytky jednotek SS a dále 7. a 11. elitní obrněnou divizí. Při osvobozování právě této části Šumavy padl také jeden z posledních amerických vojáků na našem území. Byl jím Čechoameričan Charles Havlata. Na osvobození prostoru od Kunžvartu se nejvíce podílelo uskupení “A“ - XII sboru 3. armády (gen. mjr. S.L.Irvin) ve složení 4. obrněné divize - g.m.Hoge a 5.pěší divize – (g.m. Brown) zvané Red Diamond. Přímo ve Kvildě působila 42. jízdní průzkumná squadrona, která se do tohoto prostoru dostala až ze 6. na 7. května. Cesta od Bučiny nebyla přístupná pro četné zátarasy. To způsobilo zdržení a tak ještě na samém sklonku války došlo ke ztrátám na životech v řadách civilního obyvatelstva. Pochod smrti, který 1. května prošel od Zhůří do Kvildy a dále směrem do Borových Lad je toho jen důkazem. Během jedné noci ve Kvildě zemřelo 19 žen a dalších 13 pak během dalšího postupu. Po osvobození byla těla zemřelých pohřbena na hřbitově ve Volarech.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

29.09.2020: Přednáška "čím se u nás platilo" / Prachatice, muzeum
Přednáší PhDr. Jiří Chvojka, emeritní numismatik Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; od 17 do 19 hodin; po přednášce máte příležitost zjistit hodnotu starých mincí a bankovek, které schováváte doma. Program přednášek na aktuální sezónu najdete na webu www.prachatickemuzeum.cz

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

Neexistuji vhodna data!jméno:
heslo:

Nová registrace


Sudslavická naučná stezka - 8
Sudslavická naučná stezka
zobrazení: 7808
známka: 2.00

rozcestnik v obci Javorna
rozcestník v obci Javorná
zobrazení: 3711
známka: 0

procházka obcí Stachy
Hrob Josefa Klostermanna zvaného Rankl Sepp
zobrazení: 8374
známka: 1.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě