Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Stálá expozice v šumavském kostele v Hartmanicích připomene oběti pochodu smrti

Vydáno dne 27. 04. 2016 (1541 přečtení)

kostel hartmaniceVyvoleny k utrpení – tak se jmenuje stálá výstava ve vestibulu kostela sv. Kateřiny v šumavských Hartmanicích. Expozice připomene oběti pochodu smrti Helmbrechts – Volary.

V dubnu 1945 vyhnali nacisté z koncentračního tábora 1200 žen a dívek židovského vyznání na 310 km dlouhou cestu z Bavorska do jižních Čech. Poslední část cesty vedla přes Hartmanice. Pěší pochod přežilo jen několik desítek žen.

Vernisáž výstavy, která připomene jejich utrpení, začíná v neděli 1. května 2016 ve 14 hodin v hartmanickém kostele. Součástí vernisáže bude i recitované pásmo s žalmy, hymny a židovskými písněmi v podání místních farníků.

Expozici tvoří dvanáct panelů se zastaveními Křížové cesty. „Počet zastavení je atypicky inspirovaný dvanácti apoštoly – dvanácti dívkami, které zahynuly v noci z 28. na 29. dubna 1945 v Hořejším Krušci a jako jedny z mála byly druhý den důstojně pohřbeny na židovském hřbitově v Hartmanicích. Fotografie šumavské krajiny jsou černobílé a inspirují k hledání symbolů židovsko-křesťanské tradice v každodenním životě,“ říká spoluautorka expozice Alena Bernardová.

Fotografie vytvořila lékařka Jitka Marková, projekt doplňují grafiky křížové cesty od Jindry Hubkové. Jednotlivá zastavení vypráví příběh pochodu smrti Helmbrechts – Volary. Jejich součástí jsou autentické vzpomínky pamětníků a citáty z Písma. „Utrpení židovských žen se symbolicky prolíná s utrpením Křížové cesty Ježíše Krista i trpících současného světa a ústí na každém panelu v modlitbu,“ dodává šumavský farář a další z autorů expozice Tomas van Zavrel.

Ústředním bodem stálé výstavy je šesté zastavení s názvem Veronika. Panel je jako jediný barevný. „Rudé plody šípkového keře symbolizují Kristovo srdce, barvu mučedníků, prolitou krev i lásku, nekonečnou a hlubokou lásku. Lásku, kterou není potřeba demonstrovat velkými činy. Naopak. Tak jako Veronika přispěchala s rouškou, aby otřela Kristovu tvář, pohřbili obyvatelé Hartmanic dvanáct židovských dívek a stali se nadějí, že obyčejné lidství přežije i utrpení a zkoušky, bolest a zlo světa. Ten počin byl ukázkou velké odvahy,“ dodává Alena Bernardová. Panely jsou instalované po dvou a jsou posazené do stojanů. Tvoří tak šest knih. Pět z nich představují knihy Mojžíšovy, tedy knihy Starého zákona odkazující k židovské tradici křesťanské víry. Šestá kniha symbolizuje knihu Evangelia odkazující ke křesťanské tradici naší kultury.

Nad vchodem do kostela sv. Kateřiny je umístěna trnová koruna. „Je to koruna, kterou byl korunován židovský král, tedy koruna, kterou byly a jsou korunováni všichni nespravedlivě trpící tohoto světa. Do středu vestibulu dopadá světelný kužel, symbolizující přímluvce Ducha svatého, seslaného Kristem o Letnicích,“ doplnil popis expozice kněz Tomas van Zavrel.

Expozice vznikala dva roky a finančně, materiálně i duchovně se na ní podílelo mnoho dobrovolníků. Město Hartmanice výstavu podpořilo částkou 10 000 korun. Díky jednomu z dárců je součástí expozice i barevná brožura s Křížovou cestou.

Další informace poskytnou: P. Tomas van Zavrel – 731 625 990, Alena Bernardová - 722117447


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

29.09.2020: Přednáška "čím se u nás platilo" / Prachatice, muzeum
Přednáší PhDr. Jiří Chvojka, emeritní numismatik Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; od 17 do 19 hodin; po přednášce máte příležitost zjistit hodnotu starých mincí a bankovek, které schováváte doma. Program přednášek na aktuální sezónu najdete na webu www.prachatickemuzeum.cz

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

Neexistuji vhodna data!jméno:
heslo:

Nová registrace


Srní a okolí - 3
Srní a okolí
zobrazení: 9154
známka: 1.00

Přítok Schwarzenberského kanálu
Přítok Schwarzenberského kanálu
zobrazení: 7056
známka: 2.25

Potok
Potok
zobrazení: 7133
známka: 1.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě